Uprawa ziemi

Światła zewnętrzne i ostrzegawcze pojazdów rolniczych

lampy ostrzegawcze led

lampy ostrzegawcze led

Każdy pojazd rolniczy powinien być wyposażony w niezbędne oświetlenie zewnętrzne, które zapewni mu dobrą widoczność na drodze. Ponadto pojazdy wolnobieżne, takie jak np. kombajny, muszą posiadać dodatkowe oświetlenie błyskowe. W ostatnim czasie najpopularniejsze są lampy ostrzegawcze LED, a wynika to z niewielkiego poboru mocy, długiej żywotności, a także łatwości montażu. W dalszej części artykułu podpowiadamy, w jaki sposób dokonać przeglądu oświetlenia zewnętrznego w ciągniku lub innej maszynie rolniczej, by przeciwdziałać lub rozwiązać najczęściej występujące problemy.

Sprawdź wszystkie żarówki

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy wszystkie żarówki są sprawne. Najprościej uczynić to poprzez odpalenie maszyny i włączenie wszystkich świateł, w jakie jest ona wyposażona. Następnie obchodzimy pojazd i kontrolujemy działanie każdej z nich. Jeżeli któraś nie działa, wystarczy dokonać wymiany żarówki na nową. Czasami jednak to nie pomoże, gdyż problem wynika z przepalonego bezpiecznika lub zwarcia przewodów. Dlatego też, jeżeli nie działają nam lampy ostrzegawcze LED bądź dowolne inne światła, należy przyjrzeć się bezpiecznikom. Pamiętaj jednak, że te nie przepalają się zazwyczaj same od siebie, dlatego w instalacji może występować zwarcie lub zawilgocenie styków. Trzeba zatem sprawdzić, czy na trasie kabli wszystko działa jak należy. Można też spróbować poszukać zwarcia w porze nocnej, gdy łatwiej będzie dojrzeć ewentualne iskrzenie. Gdy już zlokalizujesz usterkę, wystarczy wymienić uszkodzony fragment przewodu.

Dbaj o bezpieczeństwo podczas jazdy

Jeżeli dużo jeździsz traktorem lub kombajnem po drogach publicznych, musisz koniecznie zadbać o sprawność podstawowych świateł. Ponadto warto zainstalować również dodatkowe oświetlenie ostrzegawcze, np. lampę kogut do kombajnu. W przypadku pojazdów wolnobieżnych, do których zalicza się kombajn, posiadanie oświetlenie ostrzegawczego jest wymagane przepisami. Stąd też należy bezwzględnie wyposażyć się w nie, a jeżeli są już zainstalowane na maszynie — upewnić się, że działają poprawnie. 

Lampa błyskowa do kombajnu powinna uruchamiać się po włączeniu zapłonu, aby nie zapominać o jej uruchomieniu przed jazdą. Przy zakupie nowej lampy pamiętaj, że powinna ona wyróżniać się kolorem pomarańczowym. Musi wytwarzać migające sygnały, które będą widoczne ze wszystkich stron pojazdu. Obejdź więc kombajn wokół i sprawdź, czy z każdego kierunku światło jest odpowiednio dobrze widoczne. Jeśli tak się nie dzieje, trzeba zmienić miejsce montażu lampy kogut do kombajnu, najlepiej możliwie jak najwyżej.

Częste poruszanie się po drogach publicznych maszynami rolniczymi, a zwłaszcza wolnobieżnymi, wymaga troski o bezpieczeństwo. Sprawne oświetlenie zewnętrzne, a także dodatkowe światła ostrzegawcze są absolutnym priorytetem. Lampy błyskowe do kombajnów można zamówić w rolniczym sklepie internetowym. Dzięki wykonaniu w technologii LED zapewniają bardzo mocne światło, bez nadmiernego poboru mocy.

Exit mobile version