Uprawa ziemi

Jak uniknąć awarii kombajnu w trakcie sezonu żniwnego?

combine harvester 1497357 1280

combine harvester 1497357 1280

Kiedy przychodzi sezon żniwny, rolnicy zaczynają intensywnie używać kombajnów. W tym gorącym okresie nie ma czasu na żadne awarie. Nawet drobna usterka może spowodować opóźnienie lub całkowite zatrzymanie prac na jakiś czas. Na taką sytuację nie można sobie pozwolić. Wiąże się ona z dużymi stratami finansowymi – jesteśmy zmuszeni do kupienia części do kombajnów, części do ciągników i innych maszyn rolniczych, dodatkowo w tym czasie nie zarabiamy. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu można zapobiec takiemu scenariuszowi. Wystarczy właściwie zabezpieczyć kombajn przed awariami.

Podstawowa zasada prawidłowego eksploatowania kombajnów

Podstawową zasadą dbania o stan techniczny kombajnu, jest pamiętanie, na jakiej maszynie pracujemy. Chociaż brzmi to abstrakcyjnie, zdarza się to całkiem często. Rolnicy, którzy przyzwyczaili się do obsługi starszych modeli, wyrobili sobie specyficzne nawyki, które przenoszą na nowy sprzęt. Nieprzystosowany do takiej obsługi kombajn szybko może ulec awarii. Dodatkowo warto oczyścić całą maszynę z pozostałości po ostatnim sezonie. Części do kombajnów to nie jest mały wydatek i warto go uniknąć, jeśli jest taka możliwość. Wystarczy stosować się do zaleceń instrukcji, którą otrzymaliśmy wraz z maszyną.

Jak samodzielnie dokonać przeglądu kombajnu?

Przegląd warto rozpocząć od jednej z najważniejszych części w kombajnie – zespołu tnącego. To od stanu tego elementu zależy czy praca podczas żniw będzie posuwała się szybko, czy będziemy męczyć się na każdym odcinku trasy. Noże nie mogą być wyszczerbione, ułamane i wygięte. W takim przypadku będą powodowały poważne przeciążenia całego przyrządu żniwnego. Noże powinny pokrywać się z osią palców na krańcowych pozycjach listwy tnącej. W ten sposób bez problemu będą dosięgały źdźbeł trawy. W razie potrzeby można zamówić odpowiednie części do kombajnów, żeby wymienić uszkodzone elementy.

Każdy rolnik liczy na to, że uprawa ziemi zakończy się obfitym omłotem. Nie będzie to możliwe bez sprawnego układu młócącego. Z tego względu należy się mu dobrze przyjrzeć. Podstawową funkcję pełnią cepy i to na nie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Najczęstszym problemem jest ich stępienie lub wygięcie. W skrajnych przypadkach okazują się zbyt krótkie, żeby działać prawidłowo. W takiej sytuacji niezbędna będzie ich wymiana. Dobry, internetowy sklep rolniczy pomoże Ci zaoszczędzić cenny czas na zakupach.

Najważniejsze zasady bezpieczeństwa

Awaria kombajnu może spowodować nie tylko zastój prac, ale także stanowi poważne niebezpieczeństwo dla kierowcy i ludzi, którzy znajdują się w okolicy. Dlatego warto zadbać o podstawowe zasady bezpieczeństwa. Pamiętaj, żeby zawsze pod ręką mieć przynajmniej dwie sprawne gaśnice (proszkową i pianową). Naprawy elektryczne zdecydowanie lepiej powierzyć fachowcom. Upewnij się, że heder nie opadnie, kiedy będziesz pod nim pracował. A po skończonej pracy nigdy nie zostawiaj kombajnu na włączonym akumulatorze. Pojazd może wymknąć się spod kontroli i spowodować czyjąś śmierć, uszkodzenie mienia, albo zniszczenie Twoich własnych zbiorów!

Exit mobile version