Bez kategorii

Przygotuj maszyny rolnicze do jesiennych prac

Maszyny rolnicze wykorzystywane są do prac w odpowiednich okresach. Może się zdarzyć, że pewne sprzęty wykorzystywane są w okresach jesiennych i wiosennych, a inne tylko i wyłącznie w letnim. Obojętnie kiedy używane są maszyny rolnicze należy zadbać o ich odpowiednie przygotowanie, które pozwoli na wykorzystanie ich w 100%. Poniżej znajdzie się lista prac, które należy wykonać przygotowując swój sprzęt do sezonu.

 

Zadbanie o części rolnicze

Okres zbiorów czasami może być bardzo krótki. Jest to związane z sezonowością niektórych warzyw lub owoców. Osoba, która chce odpowiednio przygotować swój sprzęt musi zadbać o odpowiednie:

części do ciągników,

– części do bizona,

– części do pługów,

– części do kosiarek sadowniczych,

– części do Ursus,

– ogólnie rozumiane części rolnicze.

Odpowiedni dobór sprzętu pozwoli na szybkie naprawy swojej maszyny. Jest to bardzo ważne, ponieważ sprowadzanie niektórych części rolniczych może trwać nawet kilka miesięcy, a przez ten czas skończy się okres zbierania. W takim przypadku z pomocą może przyjść internetowy sklep rolniczy, których w sieci znajduje się coraz więcej. Można tam zamówić odpowiednią część, która zostanie dostarczona pod wskazany adres czasami już w kolejny dzień od momentu złożenia zamówienia. W dobie łatwego dostępu do Internetu kupowanie części rolniczych staje się coraz prostsze.

Sprawdzanie sprzętu przed użytkowaniem

Przygotowując maszynę do działania należy sprawdzić:

– oleje,

– filtry,

– układy klimatyzacyjne,

– układ paliwowy,

– płyn hamulcowy i chłodniczy,

– akumulator.

Są to najważniejsze rzeczy, które należy zawsze sprawdzać przygotowując swoją maszynę do pracy. Warto zwracać uwagę na szczegóły, mogące często prowadzić do większych usterek, które często pojawiają się dopiero w czasie pracy. Niektóre osoby nie zwracają uwagi na przykład na fakt, że układ hamulcowy działa średnio i uznają, że jeszcze jeden sezon wytrzyma. W czasie może okazać się, że system hamowania przysłowiowo „pada”, a pracownika czekają wysokie koszty związane z jego naprawą. Jedna wada może powodować kolejną, co tylko pomnaża koszty, które należy ponieść, naprawiając maszynę rolniczą.

Maszyny rolnicze, a praca człowieka

Przygotowując swoje maszyny rolnicze do pracy należy również pamiętać o osobie, która będzie je obsługiwała. Praca podczas zbierania żniw jest bardzo ciężka i nie należy pomijać odpowiedniego odpoczynku. W okresie letnim starsze osoby nie powinny brać czynnego udziału w zbieraniu plonów, ponieważ może się to przełożyć negatywnie na ich zdrowie. Warto zadbać o odpowiednie nawodnienie i przygotowanie do pracy w pełnym słońcu.

Części rolnicze, które są trudno dostępne

Kosiarka bębnowa — części

Podczas prac sezonowych coraz częściej korzysta się z kosiarek bębnowych. W skład ich wyposażenia wchodzą one noże, które obracają się i tną trawnik. Najczęściej wykorzystywane są one głównie w Anglii, jednak ich precyzja pozwala na coraz częstsze wykorzystywanie ich na terenach rolniczych. Sprzęt ten jest łatwo dostępny, jednak części zamienne do niego trudno dostępne i warto zadbać o przygotowanie tej maszyny rolniczej do pracy przed sezonem, ponieważ może się okazać, że w przypadku usterki będzie bardzo ciężko naprawić kosiarkę bębnową.

Pokaż więcej
Back to top button
Close
Close