Rodzaje pługów przydatnych w gospodarstwie
Rolnik to ciężka praca, która osiąga wartość w przypadku, kiedy plony zostaną zebrane w odpowiednim czasie i nie będą one zniszczone. Pługi rolnicze wyręczają pracujących na roli w niektórych zadaniach. Są to podstawowe urządzenia stosowane do użyźniania gleby. Pług potrafi kruszyć, odwrócić, zmieszać i spulchnić ziemię pod uprawy.
Jaki ciągnik, taki pług
Pług i jego części powinno się dobrać do maszyn rolniczych. Jeżeli nasz ciągnik rolniczy ma małą moc i uciąg, to należy dostosować do niego konkretną maszynę rolniczą. Ważnym aspektem jest również udźwig podnośnika hydraulicznego jaki posiadamy w naszym traktorze. Należy zwrócić uwagę także na wagę i jego punkt ciężkości. Przy większych pługach rolniczych z obszernym rozstawem korpusów może się okazać, że czegoś brakuje i będziemy potrzebować uzupełnienia siłowników w trójpunktowym układzie zawieszenia.
Jakie pole?
Posiadając w swoim gospodarstwie jednorodne gleby możemy zainwestować w tańszy rodzaj pługu o nieruchomej szerokości orki. Tymczasem rolnicy posiadają zróżnicowaną glebę, do której trzeba zmieniać szerokość roboczą. Zastosowanie modyfikacji szerokości roboczej posłuży nam zwłaszcza przy podorywce. System hydrauliczny to większy wydatek, natomiast będzie pracował łatwiej i wdrażamy w niego mniej zmian. Natomiast niewymagającym rolnikom może wystarczyć mechaniczna regulacja śrubowa.
Ceny
Od dawna wiadomo, że sprzęt używany jest tańszy od nowego. Ale czy warto inwestować w używane pługi? Niekiedy zdarza się tak, że kupujemy sprzęt niezbyt przydatny, bądź nie pasujący do naszego traktora i chcemy go sprzedać. Niestety przy zakupie nie uzyskamy 100% ceny, za jaką go uzyskaliśmy. Warto przeglądać strony internetowe z używanymi sprzętami rolniczymi. Dzięki temu można zakupić perełki, które posłużą nam na lata.
RODZAJE PŁUGÓW
- pług ramowy – jest to pług, który można przymocować do zwierząt, bądź traktora. Składa się z jednej lub wielu skib.
- pług bezkoleśny – zwyczajny pług o niskiej wydajności.
- pług podorywkowy – pług składa się z wielu skib, które nie są przystosowane do głębokiego orania.
- pług obracalny – posiada dwa oddzielnie kadłuby, które się obracają
- pług łąkowy – jak sama nazwa wskazuje, pług nadaje się do orania pól łąkowych.
- pług koleśny – tworzy połączenie maszyny bezkoleśnej z koleśnicą.
- pług leśny – taki pług może być dwuodkładnicowy z pogłębiaczem. Pług jest zahaczany na cięgnach u dołu ciągnika, a ogniwo górne tworzy cięgno elastyczne.
Podział pługów rolniczych
Ze względu na element roboczy korpusu możemy wyróżnić następujące rodzaje pługów rolniczych:
- talerzowe
- lemieszowe
Ze względu na sposób wykonywania orki wyróżniamy pługi:
- zagonowe
- bezzagonowe
- obracalne
- wahadłowe
Ze względu na sposób agregatowania z ciągnikiem rolniczym:
- zawieszane
- półzawieszane.
- przyczepiane
Jakość pracy
W przypadku orki na obszarach z dużą ilością odpadów pożniwnych, np. po rzepaku bądź kukurydzy, wielokrotnie potrzebnym wyposażeniem okazują się przedpłużki. Te części rolnicze doskonale przydadzą się również podczas przyorywania masy poplonów. Przedpłużki to nieduże korpusy płużne, przykręcane do ramy przed głównymi korpusami. Ich zadaniem jest odcięcie wierzchniej warstwy gruntu z zalegającą materią i umieszczenie jej na spodzie bruzdy, wyoranej przez poprzedni korpus.