Rozrzutnik obornika – co to takiego?
Rolnicy w swojej pracy wykorzystują bardzo dużo maszyn, sprzętów i pojazdów. Usprawniają one pracę całego gospodarstwa i sprawiają, że staje się ono bardziej wydajne. Jednym z praktycznych i często używanych maszyn rolniczych jest rozrzutnik obornika. Dzięki niemu różne prace w polu stają się bardziej efektowne. Dobry, internetowy sklep rolniczy może zaoferować wiele wersji rozrzutnika. Jednak większość z nich ma podobną budowę i sposób działania.
Spis treści
Budowa rozrzutnika obornika
Przede wszystkim warto przyjrzeć się budowie, standardowego rozrzutnika obornika. W dawnych czasach tego typu maszyny były ciągnięte przez konie, jednak obecnie zastępuje je zwyczajny ciągnik rolniczy. Ponadto dostępne są także mniejsze modele, które można przyczepić do małych traktorków ogrodowych. Sam rozrzutnik wizualnie przypomina zwyczajną skrzynię, na której końcu znajduje się urządzenie umożliwiające rozdrabnianie i rozprowadzanie obornika.
Działanie rozrzutnika obornika
Rozrzutnik obornika działa na bardzo prostej zasadzie. Podczas pracy urządzenia, specjalne noże obracają się i z pomocą mocnych wałków tną i rozrzucają obornik na polu. Urządzenie jest napędzane przez wał odbioru mocy lub silnik, który jest napędzany hydraulicznie. Noże oparte na wałku są nazywane adapterem. W zależności od konkretnego modelu adapter może być poziomy lub pionowy.
Bardzo ciekawe jest to, że rozrzutnika obornika można także używać na polach pokrytych kompostem, aby roztrząsnąć torf, masę roślinną i kompost. Rozrzutniki obornika można także stosować w leśnictwie oraz w budownictwie. Jest to maszyna o szerokim zastosowaniu, która rzadko ulega awariom. Jeżeli jednak coś się zepsuje lub złamie, warto po prostu zakupić części rolnicze w zaufanym sklepie.
Z jakich części składa się rozrzutnik obornika
Rozrzutnik obornika składa się z kilku części. Na górze znajduje się specjalny górny ubijak, a trochę niżej można znaleźć ubijak dolny. Jest on odpowiedzialny za rozbijanie na mniejsze części dużych i twardych płatów ziemi i roślin. Dolny ubijak pracuje na podobnej zasadzie jak górny. Biegnie on w przeciwnym kierunku niż główne koła.
Zdecydowana większość rozrzutników posiada specjalne rozsiewacza, które pozwalają na regularne rozprowadzanie obornika. Rozsiewacz jest wyposażony w specjalny, spiralny ślimak, który posiada ostrze ustawione pod dużym kątem. Dzięki niemu, możliwe jest obrócenie nawozu na drugą stronę i rozmieszanie go.
Jak wspomniano wcześniej, w sklepach stacjonarnych i internetowych dostępne są różne rodzaje rozrzutników obornika. Niektóre z nich posiadają oddzielne rozsiewacza nawozów. Są one także wyposażone w regulatory nawozu, które pozwalają na nałożenie takiej ilości produktu jaka jest potrzebna. Można go obsługiwać za pomocą dźwigni. Na rynku można też znaleźć bardziej specjalistyczne sprzęty do nawożenia. Służą one do rozprowadzania nawozów granulowanych i do równomiernego ich rozmieszczania. Warto dokładnie przejrzeć dostępną ofertę i zdecydować się na najlepszy i najbardziej kompleksowy sprzęt. Dzięki bogatej ofercie internetowych sklepów rolniczych z zakupem części rolniczych do rozrzutników obornika, żaden rolnik także nie powinien mieć problemu.