Części rolnicze

Zadbaj o solidny lemiesz!

Żniwa to okres wytężonej pracy na roli. Rolnicy są wówczas poddani presji czasu, głównie z powodu niestabilności pogody. Deszcz nawet najmniejszy opóźnienia wszystkie prace, a ziarno jak i słoma zbóż tracą na jakości. Obfite opady powodują wyleganie zboża, co dalej skutkować może przerostem, to znaczy z ziaren znajdujących się w kłosach wyrastają kiełki. Prowadzi to do ogromnych strat. Dlatego wyścig z pogodą jest tak ważny. Pomocne są wówczas sprawne maszyny, które są gwarantem szybkiego i udanego zbioru, ale także bezpieczeństwa podczas pracy! To bardzo ważne, a często pomijamy tę kwestię. Żniwa, dużo pracy, wszystko dzieje się szybko, na nic nie ma czasu, a mimo to rolnicy powinni myśleć o tym, czy maszyny, które obsługują, zapewnią im bezpieczeństwo pracy.

Uprawa ziemi po żniwach

Po żniwach rolnicy poddają ziemię uprawną serii zabiegów, które korzystnie wpływają na jej strukturę. Po zabiegu gruberowania, agregowaniu lub głęboszowaniu ziemia poddawana jest orce. To zabieg, w którym bardzo szybko zużywają się maszyny, zwłaszcza pług. Części do pługów, podobnie jak części do kombajnów mają zwykle duży gabaryt, przez co rolnicy często decydują się na zakup części przez internetowe sklepy rolnicze. 

Części do pługa

Maszyny rolnicze, które można będzie eksploatować przez długie lata wymagają systematycznego serwisu. Wiele części posiada trudną dostępność, przez co czasem wymagają sprowadzenia z zagranicy. Takie rozwiązanie jest dużo prostsze, gdy korzysta się z pomocy internetowego sklepu rolniczego. Wówczas nie musimy obawiać się dalekiej odległości dzielącej nas od magazynu z częściami. Jesteśmy również odciążeni kwestią transportu produktów, które zazwyczaj mają dużą wagę i spore rozmiary, zwłaszcza w przypadku części do kombajnów. Najlepiej jeśli części są oryginalne, ale warto pamiętać, że dostępne na rynku zamienniki mogą z powodzeniem zastąpić oryginał. Części zamienne do pługów i kombajnów zamawiane w sprawdzonym i zaufanym sklepie rolniczym online są równie solidne i trwałe. Uprawa ziemi to proces skomplikowany. Jeśli dziś zaniedbamy naszą ziemię, to możemy być pewni, że w przyszłości jej płody będą bardziej ubogie. W skrajnej sytuacji ziemia może stać się zupełnie jałowa i wówczas nie będzie w stanie zrodzić choćby najmniejszego plonu. Wielu rolników popełnia setki banalnych błędów w uprawie gleby, przez co traci ona swoją pierwotną strukturę. Orka wykonywana na zbyt mokrej glebie jest bardzo niebezpieczna i decydująco działa na strukturę gleby, którą w przyszłości jest bardzo ciężko odbudować. Błędne jest również często ustawienie pługa, przez co lemiesze ulegają szybkiemu zniszczeniu, a ziemia nie jest właściwie uprawiona. Wymiana lemieszy na nowe pomoże maszynie, ale w przyszłości należy zwrócić szczególną uwagę, by pług zagłębiony był na odpowiednią głębokość.

Lemiesz stanowi dolną część budowy pługa, jego zadaniem jest zagłębianie się w ziemię i przekazywanie brył na odkładnicę. Zasadniczo lemiesze składają się z trzech części, czyli grzbietu, dzioba i ostrza. Lemiesz jest wykonywany ze stali, która jest bardzo odporna na ścieranie, co zapewnia mu żywotność. Niezawodny lemiesz stanowi o klasie i jakości pługa. Istotna jest również odkładnica, zwłaszcza jej kształt, jednak to lemiesz jest inicjatorem całej orki.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close
Close