Porady

Konserwacja pługu – jak zrobić to skutecznie?

Wszystkie maszyny rolnicze wymagają konserwacji po ukończonym sezonie roboczym. Dzięki zabiegom konserwacyjnym sprzęty mogą posłużyć swojemu użytkownikowi przez wiele lat. Prawidłowe przygotowanie do zimy zagwarantuje brak problemów na wiosnę z hydrauliką czy korozją sprzętu.

Czyszczenie maszyny

Przed zakonserwowaniem pługa należy go bardzo dokładnie oczyścić. Przyklejona wilgotna gleba może być powodem przyspieszenia korodowania pługa. Po myciu należy pamiętać o osuszeniu wszelkich elementów maszyny. Mycie sprzętu ułatwia dostrzeżenie ewentualnych usterek także w mechanizmach. Warto zadbać o zabezpieczenie powłok malarskich przed korozją oraz nasmarować ruchome elementy. Niezabezpieczone części mogą być powodem pogorszenia jakości pracy w sezonie oraz większym zużyciem paliwa. W trakcie czyszczenia należy przyjrzeć się całemu sprzętowi i dokonać drobnych napraw. Warto zwrócić uwagę na poziom zużycia wszystkich części. Internetowy sklep rolniczy posiada w swoim asortymencie wszystkie części do pługów, części do ciągników czy części do kombajnów. Zakupić na nim można części John Deere czy Zetor części. Uprawa ziemi nie jest łatwa, a efektywna praca możliwa jest tylko ze sprawnymi maszynami. Niestety sprzęty z czasem zużywają się i konieczna jest ich naprawa. Warto wówczas skorzystać z oferty internetowego sklepu rolniczego, gdzie dostępne są wysokiej jakości części do pługa.

Jakie części pługu zakonserwować?

Warto przede wszystkim nasmarować łożyska obrotnic oraz śrub regulacyjnych. W maszynie należy także sprawdzić otwory zabezpieczeń korpusów, gdyż mogą wymagać przetoczenia.

Czego nie wolno robić?

Rolnicy przeważnie popełniają ten sam błąd, malują elementy robocze na przykład odkładnię przepalonym olejem silnikowym. Zawarta w oleju siarka jest powodem korozji poszczególnych elementów maszyny. Siarka wypłukana przez deszcz doprowadzi także do skażenia środowiska. Zamiast oleju lepszym rozwiązaniem jest użycie smaru grafitowego, oleju do pił czy smaru wymieszanego z olejem napędowym. Te substancje są odporne na spłukiwanie wodą i dobrze zakonserwują sprzęt na dłuższy czas.

Hydraulika pługa

W przypadku sprzętów posiadających hydraulikę należy zostawić w nim ciśnienie oscylujące na poziomie minimum 90 barów. Zbytnie obniżenie ciśnienia poniżej tej wartości doprowadzi do przesunięcia tłoka w cylindrach na korpusach pługa. Jeżeli części zostaną wystawione na działanie powietrza atmosferycznego, wówczas może osiąść na nich wilgoć czy kurz. Wysunięty tłok powinien być zabezpieczony przed zanieczyszczeniami poprzez jego nasmarowanie. W tych maszynach istotne jest to, aby przy obniżeniu ciśnienia, korpusy zabezpieczyć sworzniami, jeśli nie chcemy dopuścić do przewrócenia sprzętu. Siłowniki warto pozostawić z tłokiem schowanym w cylindrze.

Maszyny z dodatkowym wyposażeniem

Niektóre sprzęty rolnicze są bardzo zaawansowane technologicznie. Należy więc zadbać odpowiednio o takie części jak sterowniki do kontroli pracy pługa, które działają wraz z satelitami. Maszynę należy pozostawić na utwardzonym podłożu, gdyż kontakt z glebą doprowadza do szybszej korozji.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close
Close