Części rolnicze

Noże w maszynach rolniczych: noże do glebogryzarek i kosiarek

Glebogryzarki to niezawodne urządzenia, które służą głównie do spulchniania ziemi. Oprócz tego przyczyniają się do poprawy struktury ziemi i odchwaszczania pola. Dzięki glebogryzarce można sprawnie przygotować glebę pod trawnik, rabatę kwiatową lub grządki. Nic więc dziwnego, że ten sprzęt ma tak szerokie i powszechne zastosowanie. Co ciekawe, nowoczesne modele są jeszcze bardziej zaawansowane i wyposażone w szereg dodatkowych funkcjonalności. Z ich pomocą można m.in. wyrównać teren lub odśnieżyć podjazd. Kosiarki to równie istotny element wyposażenia każdego gospodarstwa rolnego. W obu tych maszynach kluczowe znaczenie odgrywają noże. 

Wśród różnych części do glebogryzarki szczególną rolę odgrywają przede wszystkim noże. Gdzie można je kupić dobrej jakości noże do glebogryzarki? Jak naostrzyć nóż do kosiarki? Kilka wskazówek w dalszej części naszego artykułu.

Różne rodzaje glebogryzarek

Glebogryzarka występuje w wielu wersjach. Najbardziej popularne są:

  • Modele elektryczne — zasilane prądem elektrycznym. Postawić można na glebogryzarki kablowe lub z zasilaniem bateryjnym. Można liczyć na cichą pracę urządzenia.
  • Modele ręczne — najprostsze urządzenie tego rodzaju. Trzeba tutaj użyć siły mięśni podczas użytkowania. Odznaczają się małym ciężarem i dosyć niewielką powierzchnią pracy. 
  • Modele spalinowe — cieszą się dużym uznaniem na rynku. Są mniej ekologiczne od elektrycznych, jednakże odznaczają się wytrzymałością. Sprawdzają się także do pracy na większych działkach. 

Ostateczny wybór zależy od oczekiwań rolnika i specyfiki gospodarstwa rolnego. Bez względu na rodzaj maszyny, niezbędne części do glebogryzarki zamówisz w internetowych sklepach rolniczych, gdzie dostępne są wysokiej jakości zamienniki od sprawdzonych producentów. 

Noże do glebogryzarki

Noże do glebogryzarki to najważniejszy element roboczy tej maszyny. Podczas ich wymiany trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach, aby mieć pewność, że będą działały bez zarzutu przez długi czas. Trzeba dobrać nóż adekwatnie do posiadanego urządzenia, gdyż tylko wtedy możliwy będzie sprawny montaż ostrza. Nie bez znaczenia jest jego jakość, która stanowi gwarancję sprawnego przebiegu prac i żywotności elementu. Noże i inne części do glebogryzarki zamówić można w internetowym sklepie rolniczym.

Jak naostrzyć nóż do kosiarki?

Ostrzenie noża kosiarki wbrew pozorom nie jest trudnym zadaniem. Jak naostrzyć nóż do kosiarki? Pierwszym krokiem jest odkręcenie śruby, która mocuje nóż tnący do silnika kosiarki i trzpienia napędzającego. Zdejmujemy nóż tnący, oczyszczamy go z trawy i innych zanieczyszczeń. Następnie usuwamy ślady rdzy za pomocą szczotki lub stalowej wełny. W procesie ostrzenia noża kosiarki istotne są narzędzia typu szlifierka, pilnik lub inne przyrządy tego typu. Szlifujemy krawędź ostrza tak, aby stworzyła szpic. Jak się zatem okazuje, jest to czynność, z którą powinien poradzić sobie każdy rolnik we własnym zakresie. Jeśli jednak noże są mocno zużyte, konieczna jest wymiana na nowe. 

Glebogryzarki i kosiarki składają się z wielu elementów, które wpływają na sprawną pracę urządzenia. W tym wypadku znacznie mają noże. Chociaż możliwe jest ich ostrzenie, to jednak przy dużym poziomie zużycia lub uszkodzeniach (np. spowodowanych rdzą), konieczna jest wymiana na nowe. Noże do glebogryzarki czy kosiarki zamówisz w internetowych sklepach rolniczych. 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close
Close