Maszyny rolnicze

Siewnik Poznaniak dawniej i dziś

Maszyny rolnicze znacząco ułatwiają pracę w gospodarstwach. Do najpopularniejszych i najczęściej użytkowanych zaliczyć należy ciągniki rolnicze. W polskich gospodarstwach powszechnie wykorzystywane są także siewniki. Za kultową konstrukcję uchodzi siewnik Poznaniak, który w ostatnim czasie przeszedł gruntowną modernizację. 

Krótka historia siewnika Poznaniak

Początki siewnika Poznaniak sięgają lat 60. XX wieku. Urządzenie zaprojektowane i stworzone w Polsce z miejsca zyskało dużą popularność wśród rolników. Jego zastosowanie znacząco ułatwiało rozprowadzanie materiału siewnego na polach. Dodatkowym atutem sprzętu była jego niezawodność. Prosta i lekka konstrukcja znakomicie sprawdzała się podczas prac. W przypadku wystąpienia awarii możliwe było szybkie naprawienie usterki za pomocą podstawowych narzędzi i uniknięcie dłuższych przestojów. Co ciekawe części do siewnika Poznaniak są nadal ogólnodostępne, dzięki czemu te wyjątkowe maszyny rolnicze cały czas nie wychodzą z użytku.

Konserwacja siewnika

Oczywiście, żeby siewnik Poznaniak służył długo i niezawodnie należy pamiętać o jego regularnej konserwacji. Szybkie usuwanie nawet niewielkich usterek pozwala uniknąć poważniejszych i kosztowniejszych awarii. Części do siewnika Poznaniak są stosunkowo tanie, a przeprowadzane naprawy z pewnością nie zrujnują budżetu gospodarstwa: https://www.zenox.pl/productlist/Przyczepy-i-Maszyny/Uprawa-ziemi/Polskie-maszyny/POZNANIAK. W internetowych sklepach rolniczych znaleźć można nowe części zamienne stworzone na podstawie oryginalnych podzespołów. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów oraz technologii zamienniki dorównują swą jakością oryginałom.

Konserwacja siewnika Poznaniak polega również na regularnym czyszczeniu wszystkich elementów roboczych. Po każdym użyciu maszyny niezbędne jest usunięcie resztek ziemi oraz ziaren pozostałych w pojemniku. Szczególną uwagę warto zwrócić na poziom zużycia mechanizmu napędowego stanowiącego serce urządzenia. Prawidłowo serwisowany sprzęt odpłaci się niezawodnym działaniem podczas prac polowych.

Siewnik Poznaniak w nowej odsłonie

Dynamiczny rozwój rolnictwa wymusił na producentach siewnika Poznaniak modernizację oferowanego sprzętu. Obecnie te kultowe maszyny rolnicze dostępne są w trzech wersach o szerokości roboczej 2,5 m, a także 2,7 m oraz 3 m. W zależności od wybranego modelu pojemność skrzyni wynosi 330 dm³, 420 dm³ oraz 500 dm³. Unowocześnione siewniki nadal wyróżniają się niską masą własną sięgającą 600 kg. Do dyspozycji rolników są urządzenia wyposażone w redlice stopkowe oraz talerzowe. Na wyróżnienie zasługuje zastosowanie centralnej regulacji głębokości siewu oraz zagarniacza z indywidualnym dociskiem.

Zobacz też: Siewnik Poznaniak: Niezawodny sprzymierzeniec rolnika

Nowy siewnik wyposażony został również w bezstopniową przekładnię zamkniętą w solidnej żeliwnej obudowie. Zastosowanie takich rozwiązań pozwala na uzyskanie większej dokładności wysiewu oraz wydłużenie żywotności tego elementu. Modułowa konstrukcja siewnika znacząco ułatwia prowadzenie prac serwisowych i przyspiesza proces wymiany uszkodzonych elementów. Dzięki przemyślanym modyfikacjom siewnik Poznaniak został unowocześniony, nie tracąc przy tym swojego wyjątkowego charakteru.

 

 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close
Close