Informacje rolnicze

Zapasy wody w glebie – jak je odbudować?

Zmiany klimatyczne objawiają się w postaci długo utrzymujących się wysokich temperatur w lecie przy zbyt małych opadach deszczu, co ma negatywne skutki dla rolnictwa. Nawet deszcze w okresie jesiennym nie spowodowały wystarczającego nawodnienia ziemi. Wielu rolników zastanawia się, czy zastosowane przez nich zabiegi przy uprawie roli nie miały wpływu na takie ograniczenie wody w glebie. Podczas uprawy ziemi ważne jest wykorzystanie maszyn rolniczych, które wydajnie i odpowiednio spulchniają glebę poprawiając tworzenie zapasów wody, nawet starsze urządzenia mogą pomóc w osiągnięciu tego celu. Nie trzeba daleko szukać części do pługów czy części do ciągników, wystarczy wejść na stronę zaufanego internetowego sklepu rolniczego i zamówić na przykład części John Deere.

 Czy można odbudować zapasy wody w glebie?

Podstawową rzeczą, nad jaką trzeba skupić się dla odbudowania zapasów wody w glebie jest stworzenie magazynu wody glebowej.Trzeba pamiętać, że spulchnianie ziemi powoduje również jej przesuszenie, a jest to spowodowane jej odwracaniem. Właściwa uprawa ziemi sprowadza się do spulchniania i mieszania, ale bez jej odwracania. Aby uzyskać taki efekt trzeba wykorzystać specjalne maszyny rolnicze takie jak ciężkie kultywatory uprawowe, które podczepiane są do ciągników.

Posiadając w gospodarstwie rolnym niesprawny traktor, nie trzeba rezygnować z jego wykorzystania, wystarczy skorzystać z pomocy specjalisty, który zdiagnozuje usterkę i wymieni uszkodzony element. W internetowym sklepie rolniczym, zamienniki Zetor, części do ciągników dorównują oryginałom, a trzeba za nie zapłacić znacznie mniej, jest to ekonomiczne rozwiązanie.  

Aby skutecznie odbudować zapasy wody w ziemi rolnicy muszą wykonać odpowiednią orkę z wykorzystaniem np. kultywatora John Deere na głębokości 25 cm. Pozwala to uzyskać informację odnośnie właściwości gleby takie jak: wilgotność, gęstość, porowatość kapilarną, zwięzłość i polową pojemność wodną. Jednak najbardziej potrzebnymi danymi jest porowatość kapilarna i polowa pojemność wodna.

Co wykazują wyniki badań na uprawianej ziemi?

Przeprowadzone testy wykazały, że polowa pojemność wodna jest ograniczona wskutek prac spulchniających glebę. Dowiedziono, że uprawa orkowa zmniejszyła p.p.w. o 16 procent a uprawa bezorkowa zaledwie o 9 procent. Można, więc stwierdzić, że sposób uprawy może przyczyniać się do zwiększania albo nie wody w glebie. Kolejne badanie pozwoliło potwierdzić, że ciężki kultywator uprawowy zwiększył porowatość kapilarną gleby o 5,4 procent w porównaniu do uprawy orkowej. Czyli w warstwie uprawnej zwiększyła się pojemność magazynu wodnego, ponieważ im większa porowatość kapilarna tym większe możliwości przechowywania wody w glebie.

Zalecenia dla rolników mogą być takie, że wykonanie płytkiej obróbki mechanicznej gleby (5-8 cm), zaraz po żniwach, pozytywnie wpływa na zatrzymanie w niej wody, jest to spowodowane zmniejszeniem strat na skutek parowania. Ściernisko zostanie dokładnie wymieszane, wzrost chwastów zatrzymany, dzięki czemu nie będą one zabierały wody z ziemi. Skuteczne zrywanie ścierniska wykonywane jest przy wykorzystaniu specjalnych agregatów, których zadaniem jest rozdrabnianie i kuszenie, mieszanie resztek pożniwnym z ziemią.

Rolnicy mogą do tego celu wykorzystać brony talerzowe, szczególnie są wydajne w przypadku perzu znajdującego się na polu. Niezbędnymi maszynami rolniczymi, które pozwolą odbudować zapasy wody w glebie jest na pewno kultywator, rzadziej pług podorywkowy. Posiadając ciągnik w swoim gospodarstwie rolnym, nie będzie problemu z wykonaniem prac dla uprawy ziemi z wykorzystaniem takich maszyn.

Korzystając z oferty internetowego sklepu rolniczego, można na dowolnym etapie wykonywania prac polowych zakupić części do ciągników, te pojazdy mechaniczne odgrywają dużą rolę w gospodarstwie. Doczepiając narzędzia uprawowe wspomoże się gromadzenie wody w glebie. Również części do pługów i części do kombajnów można zamówić z dostawą do domu, nie przerywając wykonywania swoich obowiązków.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close
Close