Maszyny rolnicze

Brony dawniej i dziś, czyli jak zmieniały się narzędzia uprawowe

Ludność zamieszkująca tereny Polski od setek lat zajmowała się rolnictwem. Wynikało to oczywiście z dobrego klimatu oraz jakości ziemi uprawnej. Rolnictwo było jedną z głównych gałęzi gospodarki przez lata. Do momentu, kiedy nastała doba industrializacji, a przemysł zaczął rozwijać się w fabrykach. Nie mniej jednak rolnictwo wciąż było ważną częścią zaopatrywania kraju w żywność. Z czasem zmieniały się także narzędzia służące do uprawy. Wiele z nich przeszło liczne metamorfozy, zostały udoskonalone, a poszczególne elementy wymienione na trwalsze, lepszej jakości lub takie, których po prostu łatwiej się używa.

Jednym z podstawowych procesów rolnych, bez którego trudno byłoby się obyć jest orka

Jednymi z głównych narzędzi rolniczych wykorzystywanych przez człowieka były pługi. Dzisiaj także są wykorzystywane w rolnictwie. Pług to narzędzie uprawowe, które stosowało się do wykonywania orki. Orka z kolei jest zabiegiem agrotechnicznym. Ma na celu zwiększenie pulchności gleby, rozluźnienie jej, przemieszczenie tak, by woda lepiej do niej docierała. Orka jest jednak procesem, który sprawia, że ziemia nie jest spulchniana tylko w głąb, ale także na powierzchni zostaje przemieszczona. Wykorzystywanie pługów do pracy również przechodziło różnego rodzaju metamorfozy. Najpierw mieliśmy do czynienia z pługami, które były ciągnięte przez zwierzęta pociągowe, takie jak woły lub konie. Później jednak zwierzęta zostały zastąpione przez ciągniki.

Brona – czym jest i do czego służy?

Popularnym narzędziem uprawowym do spulchniania oraz rozdrabniania ziemi jest brona. Na rynku znajdziemy różnego rodzaju brony, między innymi brony zębowe, brony zygzakowe, kolczaste, brony sprężynowe a także brony talerzowe oraz brony aktywne. Brony polowe składają się z tak zwanych zębów. Ząb brony polowej służy właśnie do spulchniania gleby rozdrabniania jej. Są to szpiczaste wystające elementy. Kiedy brona jest ciągnięta, zęby brony polowej napierają na ziemię. Poza broną wśród narzędzi ręcznych, używanych niegdyś w gospodarstwach rolnych można znaleźć także cepy, grace, sierpy czy kosy.

Uwspółcześnione narzędzia rolnicze, czyli polskie gospodarstwa przeszły sporą przemianę

Natomiast jeśli chodzi o narzędzia ciągnikowe lub konne to popularny był także kultywator. Kultywator również służył i wciąż jest wykorzystywany do spulchniania gleby. Jest to narzędzie potrafiące wbić się dosyć głęboko na kilka lub kilkanaście centymetrów w głąb ziemi. Kultywator używany był również do niszczenia chwastów. Wiele elementów zmieniło się w gospodarstwach rolnych. Dzisiaj produkcja rolna w zupełności nie przypomina tego, który uprawiali nasi dziadkowie czy babcie. Gospodarstwa specjalizują się w różnych uprawach, dążąc do maksymalizacji kosztów. Nie mniej jednak wciąż wykorzystuje się nieco zmodernizowane narzędzia, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu były absolutnie podstawowym dobrem na roli.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close
Close