Maszyny rolniczePorady

Czym się kierować, wybierając burty do przyczep lub rozrzutników?

 

Podczas żniw z pola zbierane są duże ilości plonów, które muszą być odpowiednio przetransportowane. Ładunek należy odpowiednio zabezpieczyć, aby z jednej strony doszło do jak najmniejszych strat, a z drugiej strony proces przewożenia odbył się sprawnie i możliwie jak najmniej uciążliwie. Jeśli przyczepy są wyposażone w dobrej jakości burty do przyczepki, rolnik ma ułatwione zadanie. Wybór odpowiedniej konstrukcji jest jedną z ważniejszych kwestii dotyczących wymagań technicznych sprzętu rolniczego.

Jakie są funkcje burt do przyczepy? 

Burta to element, który utrzymuje ładunek w odpowiednim położeniu. Zapewnia stabilizację i bezpieczne przechowywanie surowców w trakcie transportu. Burty do przyczepki mogą być montowane bezpośrednio do ramy, a najczęściej do wzmacnianych profili znajdujących się w rogach przyczepy. Ułatwiają też ładowanie lub rozładowywanie. Jest to spowodowane tym, że wiele materiałów sypkich łatwo ześlizguje się po płaskiej powierzchni. Do burt można w prosty sposób zamocować plandekę, dzięki czemu ładunek jest zabezpieczony przed czynnikami atmosferycznymi. 

Czym charakteryzują się burty? 

Konstrukcja burt do przyczepki może być bardzo różna, w zależności od tego, czy są wykorzystywane do przyczep, czy rozrzutników. Niekiedy tworzone są na wymiar. Najczęściej cechują się następującymi parametrami technicznymi:

  • wysokość – od 34 do 50 cm,
  • grubość – od 1,25 do 1,5 mm (te ostatnie znacznie zwiększają sztywność całej konstrukcji),
  • długość ścian bocznych – od 3,8 m do 4,1 m,
  • ścian tylnych i przednich – od 1,93 do 2 metrów.

Burty muszą być odporne na trudne warunki atmosferyczne, wysoką temperaturę oraz wytrzymałe na uszkodzenia fizyczne.

Co warto wiedzieć, kupując burtę do przyczepy rolniczej? 

Podstawowym elementem, z którego składa się burta do przyczepki, jest metalowy profil. Do jego produkcji wykorzystuje się stal lub aluminium. Profile zwiększają wytrzymałość przyczepy i sprawiają, że konstrukcja przyczepy jest bardzo solidna. Przed zakupem burty warto także zwrócić uwagę na jej parametry techniczne i jakość wykonania:

  • wysokość burty – powinna być dostosowana do rodzaju ładunku, gdyż inna będzie w przypadku zbóż, płodów rolnych, a inna do transportu żywego inwentarza,
  • ważny jest mechanizm otwierania i zamykania burt. Powinien być funkcjonalny i prosty w obsłudze. Przed zakupem można sprawdzić wytrzymałość zamków, sworzni oraz zawiasów. W niektórych przypadkach warto wybierać dźwignie otwierające przyczepę od dołu,
  • aby zwiększyć funkcjonalność przyczepy, można zaopatrzyć się w dodatkowe elementy, np. drabinki, podesty lub nadstawki, zwiększające wysokość burt.

Ciekawym pomysłem jest zasuwa, umożliwiające grodzenie adaptera od przestrzeni

ładunkowej. Przydaje się także podczas transportu różnych płodów rolnych, które nie powinny się mieszać. Można też kupić osłony lamp z tyłu przyczepy, które są narażone na zachlapanie. W przypadku rozrzutników niektórzy rolnicy decydują się na rozszerzane koła i błotniki.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close
Close