Brony wirnikowe – uniwersalne narzędzie w nowoczesnym rolnictwie
Bronowanie gleby jest jednym z podstawowych zabiegów w gospodarstwach rolnych. Pozwala na odpowiednie przygotowanie podłoża pod przyszły zasiew, a jednocześnie wpływa na zwiększenie przyszłych możliwości wzrostu roślin. Ma to szczególne znaczenie przy glebach ciężkich i posiadających zwięzłą strukturę, ponieważ są one dość problematyczne podczas uprawy. Nie radzą sobie na nich tradycyjne agregaty bierne. Rozwiązaniem w takim przypadku jest brona aktywna, która w trakcie jednego przejazdu jest w stanie przygotować glebę do wysiewu, pomimo trudnych warunków.
Spis treści
Co to jest brona wirowa?
Jest to urządzenie, które można spotkać na rynku pod różnymi nazwami. Równie często, co brona aktywna, występuje jako:
- brona wirowa,
- brona rotacyjna,
- brona wirnikowa.
Tego typu nazwy mają na celu jednoznaczne odróżnienie tego rozwiązania od maszyn o działaniu biernym, czyli odwracających skiby bez rozluźniania struktury gleby.
Brona wirnikowa rozbija duże bryły na dużo mniejsze, a przy okazji dociera do najgłębszych warstw. Taki zabieg skutecznie przyspiesza wegetację roślin — głównie dzięki zwiększeniu dostępu powietrza i zatrzymaniu wody. Podłoże staje się bardziej wyrównane, a jednocześnie jest lekko ugniecione.
Budowa brony wirnikowej
Brona aktywna jest wyposażona w zespół wirników, do których są przytwierdzane zęby. Są one elementami roboczymi, których zadaniem jest rozkruszanie ziemi. Wirniki są równomiernie obsadzone na dwóch poprzecznych belkach, ustawionych równolegle do siebie. Poruszają się prostopadle względem kierunku jazdy traktora, który ciągnie bronę wirową. Same belki ulegają wychyleniu na boki i poruszają się w przeciwstawnych kierunkach.
Belki mają różne szerokości — najczęściej spotykane są od 3 do 12 metrów. Na nich rozmieszczone są zespoły wirników w równomiernych odstępach. Na 3 metrach belki mieści się 12 wirników. Wśród części do brony aktywnej można spotkać takie elementy jak deflektory. Służą do eliminacji kopców na polu i przyczyniają się do optymalnej pracy brony na polu.
Kiedy warto używać brony aktywnej?
Brony z wirnikami nie są przeznaczone do każdego rodzaju gleby. Nie sprawdzą się na lekkich glebach, za to doskonale radzą sobie z twardymi i zwięzłymi bryłami. Aby brony aktywne można było używać na lżejszych glebach, potrzeba specjalnych modyfikacji. Dodatkowo te maszyny są wykorzystywane w innych, często mniej oczywistych celach:
- do usuwania uciążliwych chwastów — skuteczność bron wirnikowych jest porównywalna z popularnym środkiem chemicznym do usuwania szkodników,
- do tworzenia nasadzeń drzew w sadownictwie i tworzenia podłoża pod przyszłe sadzonki,
- do uprawy bezpłużnej — razem z agregatem uprawowo-siewnym brony aktywne mogą służyć do ekologicznej uprawy ziemniaków i innych roślin.
Brony z wirnikami są coraz popularniejsze ze względu na prostą budowę i duże możliwości wykorzystania w rolnictwie. Części do brony aktywnej są łatwo dostępne w sklepach rolniczych online.