Maszyny rolniczePorady

W jaki sposób należy dbać o śrutowniki do zboża?

Dbanie o karmę dla zwierząt jest jedną z najważniejszych kwestii w prowadzeniu hodowli. Równie istotna jest wydajność rozdrabniania zboża, które jest składnikiem karmy. Aby stado rozwijało się prawidłowo i przynosiło korzyści hodowcy, należy zadbać nie tylko o jakość pożywienia, ale również o odpowiednie pory posiłków i regularność karmienia. Wysokiej jakości śrutownik do zboża potrafi efektywnie przekształcać ziarno na śrutę. W jaki sposób należy dbać o sprzęt, aby służył jak najdłużej? 

Jak działa śrutownik?  

Rozdrabniacze wykorzystują dwa zasadnicze elementy w produkcji śruty. Jednym są tarcze lub metalowe płyty, obracające się i miażdżące ziarno. Potem rozdrobnione zboże jest przepuszczane przez sito, które reguluje odpowiednią wielkością śruty. Im mniejsze są oczka w sicie, tym mniejszą gramaturę i rozmiar ma zmielone zboże. Dlatego wybierając śrutownik do zboża, konsument skupia się głównie na typie i rodzaju sita w maszynie. Najlepsze modele maszyn rozdrabniających posiadają blokady przed zapchaniem się urządzenia. W przypadku awaryjnej sytuacji, gdy występuje zbyt duże obciążenie, mechanizm jest zatrzymywany i nie ma zagrożenia. 

Jakie śrutowniki można znaleźć na rynku? 

Profesjonalne śrutowniki do zboża nie muszą mieć skomplikowanej budowy. Im prostsza konstrukcja, tym mniejsze ryzyko awarii i większe bezpieczeństwo. Ze względu na budowę i możliwości wykorzystania śrutowniki dzieli się według kategorii: 

  • śrutowniki tarczowe – są elastyczne w użytkowaniu, posiadają możliwość zmiany parametrów śruty dzięki regulacji stopnia rozdrobnienia zboża. Mogą być używane do dowolnego rodzaju zboża. Wykorzystują tarcze o konstrukcji stalowej bądź żeliwnej, które należy wymieniać, 
  • rozdrabniacze bijakowo – zasypowe. Są przeznaczone do większych mieszalni i potrafią mielić ziarna z dużo większą wydajnością – około 1 tony na godzinę. Wykorzystują zespół bijaków, który odbija zbyt duże ziarna i pozwala je dokładniej rozdrobnić, 
  • model bijakowy z modułem ssąco – tłoczącym. Ma bardzo podobną budowę do rozdrabniaczy bijakowo – zasypowych. Największą różnicą jest obecność wentylatorów i urządzeń ssąco – tłoczących, które zwiększają wydajność mielenia i rozdrabniania ziarna. Nic dziwnego, że przy takiej konstrukcji wydajność waha się pomiędzy 1 a 3 tonami śruty na godzinę.  

Urządzenie do rozdrabniania i śrutowniki do zboża różnią się budową oraz skalą wykorzystania. Jednocześnie każde urządzenie musi być poddane indywidualnej konserwacji, zgodnej z instrukcją obsługi. 

Jak zadbać o rozdrabniacz?  

Efektywne i długoletnie działanie śrutowników do zboża jest pochodną umiejętności obsługi tych urządzeń, przestrzegania harmonogramu konserwacji i napraw. Po każdym użyciu urządzenia trzeba: 

  • wyczyścić maszynę z resztek kurzu i pyłu, 
  • zadbać o poluzowane śruby i nakrętki, w przypadku wyrobienia należy je wymienić na nowe. Należy zapobiegać szkodliwym drganiom podczas pracy rozdrabniacza, neutralizować ich wpływ na pracę maszyny, 
  • ważne są okresowe przeglądy silnika i trakcji elektrycznej – w tym wypadku trzeba czyścić z zanieczyszczeń przewody, zaciski, izolacje i inne elementy. Należy sprawdzać sprawność tych elementów. 

Jeśli urządzenie nie pracuje przez dłuższy czas, należy je przechowywać w suchym miejscu na stabilnym podłożu. 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close
Close