Maszyny rolnicze

Jaki powinien być kultywator do uprawy bez pługa?

Drapaczowanie (kultywatorowanie) to zabieg agrotechniczny od dawna praktykowany w nowoczesnym rolnictwie. Dzięki niemu można w znaczący sposób podnieść jakość uprawową gleby i pozbyć się uciążliwych chwastów. Wymaga to wykorzystania wyspecjalizowanego narzędzia rolniczego, zwanego kultywatorem. Może on być łączony z innymi urządzeniami, co podnosi wydajność i pozwala zmieniać strukturę gleby. Zabieg drapaczowania jest często wykonywany po zaoraniu ziemi, która jest za ciężka i zbyt zwięzła. W niektórych gospodarstwach stosowane są maszyny do uprawy bezorkowej. 

Najważniejsze cechy i funkcje kultywatora

Standardowy kultywator spulchnia glebę i zapewnia jej lepszy dostęp do wody oraz powietrza. Ma to duże znaczenie dla głębszych warstw ziemi, w których rozwija się system korzeniowy roślin. Po tym zabiegu występują dużo lepsze warunki do wysiewu oraz wzrostu upraw. Jest to urządzenie, bez którego trudno wyobrazić sobie produkcję rolniczą w gospodarstwach o profilu ekologicznym, w których nie wykorzystuje się dużej ilości nawozów sztucznych. Pod względem wydajności używanie kultywatora jest oceniane wyżej niż samo bronowanie gleby.

Jakie są największe zalety korzystania z kultywatorów?

Sam zabieg drapaczowania jest nie tylko metodą na uprawę roślin i ich ochronę. Tak naprawdę odgrywa dużo poważniejszą rolę w systemie glebowym pól uprawnych i w technologii uprawy roli. Wystarczy wymienić tylko niektóre funkcje, jakie spełnia kultywator:

  • służy do rozdrabniania skib, które nie uległy rozkruszeniu po intensywnej orce,
  • pozwala na spulchnianie gleby ornej, która nadmiernie osiadła — niszczy jej skorupę,
  • w niektórych sytuacjach może zastępować podorywkę,
  • eliminuje i wyciąga chwasty, z którymi trudno jest walczyć — przykładem są rozłogi perzu, które są zmorą wielu rolników,
  • przyczynia się do lepszego mieszania nawozów i kompostu z glebą na polu — pozwala to na doskonałe połączenie składników mineralnych z późniejszymi uprawami.

Kultywator działa na różnych głębokościach gleby. Zazwyczaj jest to 10-20 cm, jednak można ustawić regulację maszyny na 6-15 cm. Płytsza praca urządzenia jest zalecana w przypadku zbicia ziemi oraz walki ze świeżo wyrośniętymi chwastami.

Czym wyróżnia się kultywator bezorkowy?

Gospodarstwo bez pługa to coraz częściej spotykany model wśród rolników. Wiąże się z wieloma korzyściami — przede wszystkim zmniejsza nakład pracy i oszczędza czas. Sprawdza się nawet w przypadku gospodarstw o dużej powierzchni. Wyeliminowanie lub ograniczenie pracy pługiem jest możliwe za sprawą kultywatorów. Jednak, aby maszyna sprawdzała się w tym modelu, musi spełniać określone wymagania:

  • powinna być wyposażona w co najmniej 3 rzędową konstrukcję — wynika to z konieczności radzenia sobie z dużymi ilościami resztek po żniwach,
  • ważna jest ilość grządzieli oraz ich rozstaw w rzędzie — im więcej łap jest w maszynie, tym lepiej ona funkcjonuje w warunkach dużego przepływu gleby. Standardem jest od 10 do 13 łap dla urządzenia o szerokości 3 metrów,
  • konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie grządzieli — w przypadku lekkich gleb z powodzeniem wystarczy zabezpieczenie na kołek ścinany, przy glebach zwięzłych i ciężkich niezbędne jest zastosowanie zabezpieczeń sprężynowych lub hydraulicznych.
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close
Close