Porady

Bezproblemowa orka, czyli jak zadbać o lemiesze do pługa

Każdy rolnik, podczas codziennej pracy na roli używa co najmniej kilkanaście różnych maszyn rolniczych. Możemy do nich z pewnością zaliczyć pługi, które stanowią podstawowe wyposażenie każdego gospodarstwa rolnego, zajmującego się uprawą ziemi. Obecnie na rynku możemy znaleźć dziesiątki różnego rodzaju pługów, które różnią się od siebie wielkością, konstrukcją, czy automatyką. Zasada działania pługa jest jednak zawsze taka sama.

Jak wygląda konstrukcja pługa?

Pług jest jedną z najstarszych maszyn rolniczych na świecie. Zakłada się, że już 2000 lat przed naszą erą, ludzie używali pługów do użyźniania swoich gleb. Co ciekawe, zasada działania pługów pozostała praktycznie niezmieniona. Zmieniła się jednak dość znacząco ich budowa, ponieważ pługi musiały zostać przystosowane do pracy zmechanizowanej. Każdy pług rolniczy zbudowany jest z jednego lub kilku korpusów płużnych, które wyposażone są w lemiesze. Lemiesz do pługa odpowiedzialny jest za odcinanie skib ziemi od calizny. Jest to jedna z najważniejszych części pługa, która jest jednocześnie najbardziej narażone na uszkodzenia. Dzieje się tak, ponieważ lemiesze pracują w ziemi. Mogą się tam znajdować sporych rozmiarów kamienie, które są bezpośrednim niebezpieczeństwem dla lemieszy. Na budowę pługa rolniczego składa się również odkładnica odwracająca, której zadaniem jest wyrzucanie odciętej skiby w bruzdę, wykonaną wcześniej przez korpus płużny.

Jak konserwować pług i lemiesze po skończonej pracy?

Bardzo często zdarza się, że maszyny rolnicze przez cały rok stoją pod gołym niebem. Wówczas nawet podczas postoju, narażone są na niebezpieczeństwo. Oczywiście najbardziej negatywne konsekwencje, niosą w tym wypadku warunki pogodowe. Pług rolniczy, który w całości wykonany jest z metalu, będąc na ekspozycji warunków atmosferycznych, może bardzo szybko zardzewieć. Zardzewiałe lemiesze do pługa i odkładnice, mogą mieć niegatywny wpływ na efektywność pracy maszyny. 

Po skończonych pracach należy więc odpowiednio zadbać o pług. W pierwszej kolejności należy bardzo dokładnie umyć pług, najlepiej przy użyciu wody pod wysokim ciśnieniem. Każda lemiesz do pługa powinna zostać dokładnie sprawdzona i zakonserwowana środkiem antykorozyjnym, np. minią. Podobnie jest z odkładnicami, które powinny być na okres zimny zakonserwowane. W przypadku lemieszy, uszkodzone należy wymienić, aby kolejna orka nie sprawiała problemów. Na szczęście lemiesze używane w pługach rolniczych nie są drogie i ich wymiana nie powinna być dużym obciążeniem.

Jeżeli zadbaliśmy już o lemiesze i odkładnice, a także zakonserwowaliśmy i nasmarowaliśmy części ruchome pługa, warto zakryć go plandeką. Nawet zwykła plandeka może być skuteczna w ochronie pługa rolniczego przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych. Wiosną kiedy rozpoczynamy nowy sezon rolniczy, należy ponownie sprawdzić stać lemieszy w pługu oraz pozostałych, kluczowych dla jego poprawnego działania elementów. Jest to konieczne, ponieważ pozwala uniknąć wystąpienia wielu awarii.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close
Close