Porady

Przygotowanie do wysiewu, czyli wybieramy dobry siewnik

Okres zasiewów to bardzo ważny czas w każdym gospodarstwie rolnym. Dlatego tak ważne jest, by się do niego prawidłowo przygotować. Współcześnie siew odbywa się przy zaangażowaniu maszyn rolniczych, które przyspieszają cały proces i ułatwiają jego przeprowadzenie. Dzięki temu nawet w pojedynkę można poradzić sobie z obsianiem całkiem sporego areału pola. Rolnicy posługują się w celu dokonania zasiewu swoimi ciągnikami rolniczymi. Jednak, by nadawały się one do tej roli muszą zostać wyposażone we właściwe akcesoria. Są nimi siewniki mechaniczne. Ułatwiają bardzo przeprowadzenie zasiewów, skracają czas ich prowadzenia a także podnoszą bezpieczeństwo w czasie siewu.

Jaki jest najpopularniejszy siewnik mechaniczny w Polsce?

Do najpopularniejszych w Polsce siewników mechanicznych, po które co roku sięgają rzesze rolników należy tzw. Poznaniak, będący produktem przedsiębiorstwa Unia. To polska firma produkująca maszyny rolnicze. Powstała w roku 1882 roku, założona przez Augusta Ventzkiego w Grudziądzu jako Fabryka Maszyn i Narzędzi Rolniczych. Firma pod koniec XIX wieku zasłynęła wynalezieniem, opatentowaniem i wprowadzeniem do sprzedaży kultywatora. Pomogło to marce zbudować zasłużona renomę. W latach 20-tych Unia przyjęła formę spółki akcyjnej o nazwie Pomorska Fabryka Maszyn. Pod tą nazwą eksportowała sprzęt rolniczy w najdalsze zakątki globu (Brazylia, RPA, Mandżuria, Turcja, Bułgaria, Rumunia, Jugosławia). W czasie wojny obronnej w 1939 roku fabryka przyjęła produkcję ukierunkowaną na potrzeby obronne kraju. W okresie PRL została znacjonalizowana i wyspecjalizowała się w produkcji sprzętu do uprawy gleby. Od roku 1995 firma przyjęła nazwę Unia Sp. z o. o., pod którą funkcjonuje do dziś.

Cechy charakterystyczne siewnika Poznaniak

Unia Poznaniak to wyjątkowy siewnik, który jest ciągle modernizowany. Obecnie firma wprowadziła w stosunku do poprzedniego modelu zmiany w konstrukcji ramy a także zabudowany system dozowania nasion, wspólne mocowanie podestu i brony zgarniającej a także wieko perforowane w pokrywie skrzyni nasiennej.

Poznaniak posiada także nową, bezstopniową skrzynię przekładniową z obudową wykonaną z żeliwa. Dzięki temu konstrukcja stała się dokładniejsza w działaniu, a także bardziej żywotna. Poznaniak posiada też elektrycznie sterowane ścieżki technologiczne oraz hydraulicznie sterowane znaczniki przejazdów.

Wyposażenie obecnych siewników Poznaniak obejmuje dwuczęściowe kółka wysiewające do zbóż oraz rzepaku, centralny mechanizm docisku redlic, spulchniacze śladów przejazdowych ciągnika, zgarniacz z indywidualnym dociskiem, pomost załadunkowy, a także kratę wewnątrz skrzyni nasiennej. Zgodnie z danymi producenta zapotrzebowanie na moc takiego siewnika wynosi od 45 KM do 80 KM.

Skrzynie nasienne Poznaniaka wynoszą odpowiednio: 330, 370, 420, 440, 470 lub 550 litrów. Oferowane szerokości robocze to 2,5 m: 2,7 m: 3 m. Szerokości robocze powiązane są z litrażem dostępnej skrzyni nasiennej.

Części do siewnika Poznaniak kupić można w dobrym sklepie rolniczym on line. Sklep jest w stanie zaoferować pomoc w doborze odpowiedniego rodzaju asortymentu, a także dostarczyć go klientowi bez konieczności wychodzenia z domu.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close
Close