Jak ochronić uprawę kukurydzy przed dzikami?
Nie da się ukryć, że każdemu rolnikowi zależy na uzyskaniu jak najlepszych plonów. Jedną z najczęściej uprawianych w Polsce roślin jest bez wątpienia kukurydza. Już samo zapewnienie kukurydzy optymalnych warunków do rozwoju nie jest łatwe. Co więcej, nawet jeżeli uda nam się posadzić roślinę w sprzyjającym gruncie, a warunki atmosferyczne będą korzystne, nadal istnieją zagrożenia dla plonów. Kukurydzę bardzo często pustoszą bowiem dziki, które ostatnio stają się coraz bardziej zuchwałe. Dlatego też każdy rolnik powinien znać skuteczne sposoby ochrony upraw kukurydzy przed tymi szkodnikami.
Spis treści
Czy ogrodzenie będzie wystarczające?
Rolnikom, którzy poszukują skutecznych sposobów na radzenie sobie z dzikami, bardzo często przychodzi do głowy myśl o montażu ogrodzenia. Większość osób chciałaby jednak wiedzieć czy takie ogrodzenie będzie skuteczne. Na to pytanie nie da się jednak udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy bowiem od rodzaju bariery ochronnej, którą zdecydujemy się zamontować. Prowizoryczna siatka czy sznurek mogą nie wystarczyć do ochrony pola kukurydzy, zwłaszcza jeżeli odwiedzi je wataha dzików. Podobnie nieskuteczne może okazać się umieszczanie strachów na wróble czy metalowych puszek, które uderzając o siebie powodują hałas. Dziki coraz bardziej przyzwyczajają się bowiem do hałasu, o czym może świadczyć na przykład fakt, że coraz częściej można spotkać te zwierzęta w pobliżu siedzib ludzkich. Jeżeli zależy nam na skutecznej ochronie przed dzikami, ogrodzenie powinno być solidne. Właścicielom dużych upraw poleca się ogrodzenia elektryczne. Należy jednak pamiętać o tym, że takie ogrodzenie musi zostać zamontowane tuż po siewie. Najlepiej, aby osoba, która je zakłada, posiadała odpowiednie doświadczenie. Niezmiernie ważne jest pamiętanie o tym, że pierwszy drut musi być umieszczony na wysokości, która uniemożliwi dzikowi wkroczenie na pole pod drutem. Drugi z drutów musi być natomiast zamontowany na tyle wysoko, aby dzik nie mógł go przeskoczyć. Nie da się ukryć, że ogrodzenia pod napięciem mogą czasami szwankować. Dlatego tak ważna jest regularna kontrola tego, czy ogrodzenie faktycznie znajduje się pod napięciem.
Współpraca z kołami łowieckimi
Nie da się ukryć, że w ochronie upraw kukurydzy przed dzikami mogą pomóc regularne odstrzały tych zwierząt. Aby jednak myśliwi mieli możliwość przeprowadzenia najskuteczniejszego odstrzału, konieczna jest ich współpraca z rolnikami. Warto pamiętać o tym, że dziki unikają atakowania pól, gdy w pobliżu trwają prace rolne. Głośna praca ciągnika rolniczego może płoszyć dziki, przez co myśliwi mogą nie mieć możliwości upolowania zwierząt. Dobrze byłoby, gdyby rolnicy potrafili porozumieć się z członkami kół łowieckich oraz unikali wykonywania prac na polach, gdy w pobliżu trwa polowanie. Bardzo pomocne mogłoby okazać się również obkaszanie przez rolników brzegów pola. Ułatwi to myśliwym wypatrzenie dzika, gdyż nie ukryje się on w gęstych zaroślach, które bardzo często porastają brzegi pól uprawnych.
Więcej porad dostępnych na blogu rolniczym – https://blog.zenox.pl