Porady

Jak przygotować kombajn do zbiorów kukurydzy?

W Polsce od wielu już lat rośnie popularność upraw kukurydzy. Sytuacja ta sprawiła, iż pojawiło się jednocześnie coraz większe zapotrzebowanie na odpowiednie maszyny rolnicze służące do jej zbiorów. Przygotowując się do zbioru kukurydzy ważne jest nie tylko wybór odpowiednich maszyn, ale także ich właściwe przygotowanie do pracy.

Przystawki do zbioru kukurydzy

Zbiory kukurydzy różnią się od typowych zbiorów choćby zboża. Dlatego kombajn musi być odpowiednio to takiej pracy przygotowany. Podstawa to zamontowanie specjalnej przystawki służącej do zbioru kolb kukurydzy. Przystawka ta fachowo określana jest jako adapter. Jego główne zadanie polega na oddzieleniu kolb kukurydzy od pozostałości. Warto także, aby adapter wyposażony był w dodatkowe rozdrabniacze. Dzięki temu możliwe będzie zagospodarowanie resztek pożniwnych. Niestety przystawki do zbiorów kukurydzy nie są tanie. Dlatego najlepszym miejscem do jej zakupu będzie internetowy sklep rolniczy. Oferty maszyn w sklepach online często bywają zdecydowanie tańsze w porównaniu ze sklepami stacjonarnymi. Dobrym rozwiązaniem będzie także zakup części zamiennych. Te w żaden sposób  nie odbiegają pod kątem jakości od oryginalnych części do kombajnów, ale dostępne są w znacznie niższych cenach. Wybierając przystawki do kombajnu ważne, aby cechowała jest wysoka praktyczność. Dlatego najlepiej, aby były to przystawki 6 i 8 rzędowe. Na rynku dostępne są także przystawki 12 i 16 rzędowe.

Sprawdzenie stanu technicznego kombajnu

Zamontowanie odpowiedniej przystawki to jednak nie wszystko. Przed przystąpieniem do zbioru kukurydzy konieczne jest także sprawdzenie stanu technicznego kombajnu. Jednym z elementów, który koniecznie należy sprawdzić są rozdzielacze. Odpowiedzialne są za odrywanie kolb pod pozostałości rośliny. W tym przypadku największą uwagę zwrócić należy na stan wałków wciągających, listw obrywających oraz łańcuchów z zabierakami. Sprawdzając stan kombajnu nie można także zapomnieć o sprawdzeniu noży tarczowych. Odpowiedzialne są za podcinanie łodyg. Części do pługów i kombajnów po długiej pracy narażone są na uszkodzenia. To dotyczy także noży tarczowych. Mogą się one stępić. Koniecznie należy to sprawdzić przed rozpoczęciem zbiorów. Zbiór kukurydzy wymaga także przystosowania kombajnu pod kątem wymiany klepiska. To standardowe, służące do omłotu ziaren zbóż będzie niewystarczające. Konieczne jest zamontowanie klepiska posiadającego zwiększony rozstaw prętów. Muszą także posiadać wzmocniony ruszt.

Układ czyszczący

Dostosowując kombajn do zbioru kukurydzy nie można zapomnieć o układzie czyszczącym. Górne sito żaluzjowe zastąpione powinno być sitem kieszonkowym. Natomiast sito dolne otworowym. Dzięki temu układ czyszczący nie będzie zapychał się różnego rodzaju resztkami roślin. Wielu rolników niestety zapomina to tej zmianie. Może to w konsekwencji prowadzić do uszkodzenia układu czyszczącego. Rozpoczynać zbiory kukurydzy pamiętać także należy o odpowiednim ustawieniu wszystkich elementów. Dlatego konieczna jest bieżąca obserwacja pracy kombajnu i ewentualna zmiana ustawień.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close
Close