Porady

Jesienna uprawa gleby

Jesień jest szczególnym czasem dla rolników, zwłaszcza ze względu na uprawę ziemi, która w tym czasie wymaga nadzwyczajnej troski. Jesień to okres, w którym zostały już zebrane płody rolne. Pola po zbożach są już puste. Ziarna rzepaku zostały już zebrane. Warzywa takie jak ogórki zakończyły już wegetację. Po tych wszystkich uprawach należy poddać ziemię odpowiedniej regeneracji, a jednocześnie przygotować ją do kolejnego sezonu, aby płody rolne w przyszłym sezonie były równie obfite. Bardzo ważne jest, aby ziemia nie doznała erozji. Jest to stan niszczycielski, który powoduje degradację ziemi i jej wyjałowienie. Zmienia się jej struktura, substancje mineralne i odżywcze zanikają, zamiera życie. 

Po żniwach

Żniwa są bardzo intensywnym okresem.Ogrom pracy rąk ludzkich przy niezastąpionym udziale maszyn rolniczych, pozwala na zebranie plonów w niewyobrażalnie szybkim czasie, zwłaszcza z perspektywy kilkudziesięciu minionych lat. Intensywna praca maszyn przekłada się na ich zużycie, przez silną eksploatację. Kombajny wymagają ciągłych napraw i kontroli ich stanu technicznego. Części do kombajnów są zwykle bardzo drogie, podobnie jak części do ciągników rolniczych, zwłaszcza tych najnowszych. Niektórzy decydują się na zakup części Ursus lub części John Deere przez internetowy sklep rolniczy. Jest to zwykle bardzo opłacalne rozwiązanie, gdyż części zakupione w ten sposób są tańsze, a dodatkowo nie trzeba martwić się o ich transport, bo tym zajmują się firmy kurierskie. Małe części do ciągników nie są bardzo kłopotliwe podczas transportu, ale ogromne części do kombajnów mogą być problematyczne.

Gotowi do pracy

Po okresie żniwnym cały park maszynowy każdego rolnika powinien być gotowy do kolejnych wyzwań w pracy polowej. Uprawa ziemi po żniwach zwykle zaczyna się od gruberowania pola, niektórzy decydują się na użycie głębosza lub specjalistycznego agregatu, który uprawia ziemię głęboko i wielofazowo.

Zabiegiem mocno obciążającym ciągnik rolniczy jest orka. Wymaga ona bowiem dużej mocy, przez co amortyzacja ciągnika jak i pługu jest bardzo wysoka. Zużywają się lemiesze, odkładnice, wiele części należy wówczas wymienić na nowe, aby dalej mogły być w pełni skuteczne. Warto zajrzeć do oferty zaufanego, internetowego sklepu rolniczego, który posiada szeroką ofertę produktową i z łatwością można wybrać produkt dostosowany do naszych potrzeb oraz skorelowany ze specyfikacją techniczną naszych maszyn. 

Zdążyć przed zimą

Sezony uprawowe są bardzo zmienne, zauważalna jest duża nieregularność temperatur, amplituda opadów, a to wszystko sprawia, że uprawa ziemi staje się coraz trudniejsza. Zmiany klimatu niekorzystnie wpływają na rolnictwo. Rolnikom ciężko jest przewidzieć jaki będzie kolejny sezon,  a najczęściej nie są nawet w stanie przewidzieć jaki będzie ten kończący się sezon. Szybkie przymrozki wymagają szybkich upraw, tak aby ziemia była odpowiednio przygotowana przed zimą. Wysiew poplonów, ozimin, to wszystko potrzebuje czasu i odpowiedniej temperatury.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close
Close