Maszyny rolnicze

Stare Ursusy – nadal pomocne w polskich gospodarstwach

Stare Ursusy to opowieść o polskiej wsi lat przedwojennych i powojennych. Starsi ludzie na wsi do dziś dobrze wspominają ciągniki Ursus, a w wielu miejscach można spotkać działające, sprawne, mające po kilkadziesiąt lat traktory. Takie modele jak Ursus C-330 i Ursus C-360 zmechanizowały polską wieś, a w latach sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych wyprodukowano ich kilkaset tysięcy. Pracują w gospodarstwach do dzisiaj, szczególnie, że ich silniki są łatwe do konserwacji i naprawy, a części do ciągników są dostępne np. w internetowym sklepie rolniczym. 

Ursus – marka znana w całej Polsce

Marka Ursus obecna jest w Polsce od ponad 120 lat i jest najstarszą marką maszyn i urządzeń związanych z rolnictwem. Przełomowy był rok 1956, kiedy to rozpoczęto prace nad rodzimym modelem Ursus C-325, który miał być uniwersalną maszyną rolniczo-drogową o konstrukcji samonośnej z silnikiem wysokoprężnym. W kolejnych latach powstawały nowe konstrukcje, które poza rynkiem polskim były również kierowane na eksport. Kolejne modele takie jak Ursus C-330 czy Ursus C-360 z różnymi modyfikacjami produkowane były do roku 1994.

Ciągnik Ursus C-330, nazywany lekkim ciągnikiem  rolniczym, przeznaczony był do prac w gospodarstwach do 15 ha,  ale dawał sobie radę także jako sprzęt pomocniczy w większych gospodarstwach oraz w pracach na terenie lasów, ponieważ jego gabaryty oraz wydajność świetnie się tam sprawdzały.

Ciągnik Ursus C-360 został zbudowany jako średni ciągnik rolniczy, którego produkcja rozpoczęła się w roku 1976 a zakończyła w roku 1994.  Wyprodukowano go w ilości prawie trzystu tysięcy sztuk.

Ursus – ciągniki pracujące do dnia dzisiejszego

Części do Ursusa można kupić również dzisiaj, dzięki czemu są one popularne w wielu gospodarstwach. Ciągniki ze względu na swoja prostą budowę są utrzymywane w bardzo dobrym stanie. Mimo wielu lat pracy w różnych warunkach ze względu na dobrą konstrukcję, wytrzymałość i dostępność części można Ursusy spotkać w całej Polsce. Wielu rolników ma również duży sentyment do ciągników Ursus, które pozostają w rodzinnych gospodarstwach od wielu lat, sprawdzają się w różnych warunkach i pomagają w codziennych pracach gospodarczych.

Wiele gospodarstw w Polsce wykonuje dzięki nim różne prace od orki, poprzez uprawę ziemi, a także zbiór i cięcie traw. Służą również do przewozu zbiorów na podłączonych przyczepach. Zaletą jest również to, że ciągniki w małych i średnich gospodarstwach mają wiele funkcjonalności, a także łatwość rozruchu w okresie zimowym, małe zużycie paliwa, trwałość skrzyni biegów, dostępność części zamiennych w internetowych  sklepach rolniczych.

Stare Ursusy – nowe sposoby zakupów

Mimo zakończenia produkcji modeli C-330 i C-360 zapewnione jest wsparcie i dostępność części, które są gwarancją właściwej, bezpiecznej i efektywnej  pracy. Również w pełnej gamie dostępne są materiały eksploatacyjne i serwisowe do ciągników marki Ursus. Elementy mechaniki i  hydrauliki czyli podstawowe części do Ursusa są dostępne w rolniczych sklepach online. 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close
Close