Porady

Przytulia czepna – zagrożenie dla zbóż ozimych

Uprawa ziemi nie jest zadaniem prostym. Rolnicy zmagają się z wieloma problemami, w tym występującymi w zbożach i stanowiącymi zagrożenie dla upraw chwastami, które niejednokrotnie potrafią przetrwać nawet mroźną zimę. Jedną z takich roślin, z którą muszą się zmagać jest przytulia czepna, będąca zagrożeniem przede wszystkim dla zbóż ozimych.

Przytulia czepna – charakterystyka

Przytulia czepna jest rozprzestrzenionym i powszechnie występującym na całym świecie chwastem przysparzającym znacznych kłopotów z uprawami.

Jest to roślina jednoroczna, z okresem kwitnienia przypadającym między czerwcem a sierpniem. Ponieważ jest azotolubna, najczęściej występuje na żyznych terenach, co stanowi niemały kłopot w uprawie ziemi.

Przytulia charakteryzuje się czepliwością do innych roślin, umożliwiającą jej wspinanie się po ich łodygach. Jest silnie rozgałęziona z zadzierżystymi liśćmi i drobnymi, białymi kwiatami. Jej owocami jest rozłupina, czepiająca się zwierząt i ludzi i w ten sposób rozprzestrzeniająca się na znaczne odległości. Przytulia czepna szczególnie upodobała sobie uprawy zbóż ozimych, buraków, rzepaku, lnu i ogrody warzywne.

Zagrożenia związane z występowaniem przytulii czepnej

Przytulia czepna jest bardzo uciążliwym chwastem, co spowodowane jest jej właściwościami czepnymi. Przyczepiając się i wspinając po roślinach, spaja ze sobą ich pędy, utrudniając i zanieczyszczając zbiory i zagłuszając dostęp do światła. Wspinając się po roślinach, ogranicza możliwości ich wzrostu i rozwoju, a tym samym zubaża uprawy. Przytulia, jako chwast cechujący się niezwykłą wytrzymałością, potrafi wytrzymać mrozy i niekorzystne warunki atmosferyczne. Jest również przyczyną zwiększonego występowania mszycy, dla której jest pokarmem. Ponadto negatywnie wpływa na układ pokarmowy zwierząt, szczególnie krów, narażonych na jej spożywanie w przypadku zwiększonego nasilenia w uprawach.

Przytulia czepna jako zagrożenie dla ozimin

Jako agresywny i wytrzymały chwast, występuje w zbożu ozimym już od jesieni, pobierając prawie trzykrotnie więcej wody i azotu niż pszenica. Poza tym, wspinając się po łanach zboża, zagłusza je i powoduje wyleganie. Z uwagi na kumulowanie wilgoci, doprowadza do zawilgocenia łanu. Jej kwiaty i nasiona zanieczyszczają ziarno. Negatywne właściwości przytulii prowadzą do znacznych strat w plonach szacowanych w wielkości do nawet 180 kg/ha.

Zwalczanie przytulii czepnej

Skuteczne zwalczanie przytulii czepnej w oziminach należy rozpocząć już od jesieni. Pamiętać należy, że pierwsze zabiegi dobrze jest wykonać tuż przed wschodem zboża lub po wschodach, aż do fazy 3 liścia. Kolejna faza walki z oziminą przypada na okres wiosenny, kiedy przy wykorzystaniu odpowiednich środków, należy zwalczać młode przytulie i ich formy ozime przy zastosowaniu odpowiednich herbicydów.

Internetowe sklepy rolnicze do walki z przytulią oferują herbicydy zawierające substancje aktywne, działające w niskich temperaturach. Środki te sprzyjają zwalczaniu chwastu, który jest bardziej podatny na ich działanie w niekorzystnych warunkach atmosferycznych.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close
Close