Części rolnicze

Czy warto posiadać zagarniacze do siewnika?

Prowadzenie gospodarstwa rolnego jest obecnie dużo łatwiejsze niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Dostępność maszyn rolniczych i akcesoriów sprawia, że wysiew plonów czy ich zbiór jest szybszy i efektywniejszy. Nieoceniony jest zagarniacz do siewnika, który przyda się po wysianiu pola. Dlaczego warto kupić taki element siewnika?

Czym jest zagarniacz do siewnika?

Każdy rolnik wie, że samo wysianie ziaren nie wystarczy, by zbierać plony. Należy po każdorazowym wysiewie wybronować ziemię, co jest oczywiście czasochłonne i męczące. Pomocne w tym wypadku są zagarniacze do siewnika, które jak sama nazwa wskazuje, montuje się do siewnika. Przy ich pomocy zasypywane jest ziarno wrzucone do gleby, a więc jest to bronowanie. Przeprowadzenie takiego zabiegu ręcznie na dużym polu byłoby bardzo wyczerpujące i kosztowne, bo samodzielnie nie dałoby się wykonać takiej pracy. 

Kiedy warto kupić zagarniacze do siewnika?

Nie każdy siewnik jest wyposażony w zagarniacz, przez co nie każdy rolnik wie, że taki element jest dostępny i ułatwia prace w gospodarstwie. Można bez problemu zakupić tego typu wyposażenie do siewnika bez konieczności kupna całego zestawu. Nie ma też konieczności zwiększania mocy maszyny, gdyż sam zagarniacz nie ma dużej masy, a przeważnie są to lekkie pręty wykonane z metalu. Z pewnością to wyposażenie przyda się każdemu rolnikowi, który uprawia rośliny na dużym obszarze i chce zaoszczędzić sobie czasu, a przy okazji wysiłku fizycznego. 

Zobacz też: Zagarniacze do siewnika, czyli jak usprawnić wysiew zbóż

Czy do starszego siewnika można dokupić nowy zagarniacz?

Przeważnie siewniki starszego typu nie są wyposażone w zagarniacz, ale gospodarze nie wymieniają ich ze względu na funkcjonalność i sprawność tych urządzeń. Czy zatem można do starego siewnika dokupić zagarniacz? Odpowiedź jest jednoznaczna i brzmi tak. Do wyboru są modele przeznaczone do różnych rodzajów siewników, a dzięki różnorakim rozmiarom i kształtom bez problemu można dopasować konkretny zagarniacz. Wystarczy znaleźć internetowy sklep rolniczy, w którym jest szeroki wybór produktów do gospodarstw rolnych. Dodatkowo w takich miejscach pracują wykwalifikowani sprzedawcy, którzy pomogą w wyborze odpowiedniego modelu pasującego do konkretnego siewnika. 

Czy montaż zagarniacza do siewnika jest skomplikowany?

Zagarniacz nie jest skomplikowaną konstrukcją, a więc montaż nie powinien przysporzyć żadnemu rolnikowi problemów. Jeśli model zostanie dopasowany dobrze do urządzenia, to montaż będzie już prostą i szybką czynnością. Na początku należy oczywiście przed zakupem wszystko dokładnie zmierzyć i sprawdzić, jakie mocowanie zagarniacza będzie pasować idealnie do siewnika. Najważniejsze jest dopasowanie ciężaru zagarniacza do masy ramy siewnika. W starszych typach siewników nie ma otworów, do których montuje się zagarniacz, a więc należy je wykonać samodzielnie. W nowszych modelach także może ich brakować, co oczywiście też nie stanowi kłopotu. Jeśli otwory są już wykonane, to montaż następuje przy pomocy odpowiednich śrub, a następnie należy ustawić i wypoziomować zagarniacz względem siewnika.

Zagarniacze do siewnika są elementem, które przydadzą się każdemu rolnikowi. Te urządzenia ułatwiają i przyspieszają prace, a tym samym pozwalają uzyskać większe plony. 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close
Close