Zagarniacze do siewnika, czyli jak usprawnić wysiew zbóż
Siew zbóż to jeden z najważniejszych punktów na liście wiosennych prac polowych. Należy go przeprowadzić ze szczególnym zaangażowaniem, ponieważ od prawidłowego wysiewu w dużej mierze zależą plony. Później jednak zwykle istnieje konieczność bronowania, co dodatkowo wydłuża czas pracy, zwiększając równocześnie koszty. W jaki sposób podnieść efektywność siewu, zmniejszając jednocześnie czasochłonność całego procesu i redukując wydatki na paliwo? Odpowiedzią mogą być zgarniacze, inaczej zagarniacze do siewników. Dlaczego warto je zastosować i co zrobić, jeśli siewnik nie posiada w wersji fabrycznej tego komponentu? Kilka wskazówek w dalszej części naszego artykułu.
Spis treści
Zalety stosowania zagarniaczy do siewników
Zgarniacze do siewników, nazywane potocznie grabkami do siewnika, to proste urządzenie, pozwalające zdecydowanie ograniczyć czas trwania prac polowych. Wysiew zbóż zajmuje około 1 godzinę na każdy hektar pola, jednak po zasianiu, w przypadku siewnika bez zgarniacza, konieczne jest jeszcze bronowanie świeżo obsianego areału. A to kolejna godzina pracy na każdym hektarze. Dodatkowo doliczyć należy czas na zmianę maszyny ciągniętej przez ciągnik czy dojazd na pole.
Siewniki z zaganiaczami pozwalają więc z jednej strony zmniejszyć czas trwania pracy, z drugiej, co nie bez znaczenia – oszczędzić na paliwie.
Kiedy warto zamontować zgarniacz do siewnika?
Ponieważ siew z zastosowaniem siewnika wyposażonego w zgarniacz pozwala oszczędzać czas i pieniądze, jest to rozwiązanie korzystne dla wszystkich rolników specjalizujących się w produkcji zbóż. Oczywiście, im większy areał, tym większe potencjalne oszczędności dzięki eliminacji konieczności bronowania. Jednak różnica widoczna będzie nawet w przypadku niewielkich gospodarstw. Każdy rolnik doceni możliwość wykonania całości prac podczas jednorazowego wyjazdu na pole.
Wiele nowych modeli siewników posiada fabrycznie zamocowane zagarniacze, stanowiące integralny element maszyny. Co jednak zrobić, jeśli w gospodarstwie użytkowany jest starszy model siewnika bez tego typu wyposażenia? Zamiast kupować nowy siewnik, lepszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w sam zagarniacz. W sklepach z częściami rolniczymi online dostępne są tego typu akcesoria – w wielu rozmiarach, pasujące do różnych siewników. Można je bez problemu dopasować i samodzielnie zamontować do maszyny. Większość dostępnych zagarniaczy posiada również komplet elementów mocujących. Samodzielna modernizacja siewnika nie powinna więc stanowić problemu. Ponieważ sam siewnik i zagarniacze nie są ciężkie, wprowadzenie takiego usprawnienia nie będzie stanowić istotnego obciążenia dla wykorzystywanego podczas pracy ciągnika.
Podsumowując: zagarniacze do siewników są sposobem na optymalizację procesu siewu zbóż. Pozwalają skrócić czas trwania prac polowych, jednocześnie zmniejszając ilości zużytego przez ciągnik paliwa. To z kolei zmniejsza koszty pracy i przyczynia się do zmniejszania ilości emitowanych spalin.