Do czego służy kultywator?
Podczas prac w ogrodzie i w gospodarstwie z pewnością przydadzą się różne narzędzia i urządzenia ogrodnicze. Jednym z bardziej popularnych jest kultywator. Nie każdy jednak wie do czego on służy i jak powinno się z niego korzystać.
Spis treści
Prace z użyciem kultywatora
Uprawa ziemi to skomplikowany proces. Aby osiągnąć zamierzone efekty warto zdecydować się na zakup odpowiednich narzędzi i urządzeń. Dobrym miejscem do dokonania zakupów jest internetowy sklep rolniczy. Przykładem ciekawego urządzenia, które warto wykorzystać jest kultywator. Służy on do spulchniania ziemi, niszczenia wszelkich chwastów i pozostałości, a także do rozprowadzania nawozów na większych obszarach. Jak widać jest to narzędzie wielofunkcyjne.
Do czego może się przydać kultywator?
Kultywator można przeznaczyć do pracy w ogrodzie, sadzie, a także w warzywniaku. Można powiedzieć, że jest to bardzo podobne urządzenie do glebogryzarki, jednak w przeciwieństwie do niej poszczególne zespoły robocze się nie obracają, co sprawia, że spulchniane zostają tylko wierzchnie warstwy gleby.
Warto pamiętać, że kultywatory mogą mieć różne rozmiary, dlatego nie każdy nadaje się do pracy w mniejszych ogródkach czy warzywniakach. Na najmniejszych polach lepiej sprawdzą się ręczne lub elektryczne kultywatory. Pozwolą one na spulchnienie ziemi na rabatkach kwiatowych lub grządkach. Ponadto warto podkreślić, że za pomocą kultywatora można bardzo łatwo pielęgnować trawnik, wymieszać nawóz z glebą czy usunąć korzenie chwastów.
Jaki kultywator wybrać do pracy w ogrodzie?
Wybór kultywatora do pracy ogrodowej nie jest taki prosty. W pierwszej kolejności należy zdecydować się na napęd spalinowy lub elektryczny. Ma to bardzo duże znaczenie w kontekście pozostałych parametrów. Kolejną ważną kwestią jest moc, a także rozmiar urządzenia. Jak wspomniano wcześniej nie każdy kultywator nada się do pracy w małym ogrodzie.
Podczas wyboru najlepszego kultywatora dobrze jest także zwrócić uwagę na kilkustopniową możliwość regulacji głębokości i prędkości. Jest to duże udogodnienie, które pozwala na podjęcie pracy na różnych rodzajach gleby, nawet cięższych.
Najbardziej praktycznym rozwiązaniem są urządzenia, które pozwalają na dodatkowe podłączenie różnych dodatkowych narzędzi jak np. kosa spalinowa czy areator. Dzięki temu zakup jest bardziej użyteczny i uniwersalny, a jego wykorzystanie bardziej optymalne.
Rodzaje kultywatorów ręcznych
Jak wspomniano wcześniej do pracy w mniejszych ogródkach przydomowych lepiej sprawdzą się kultywatory ręczne. Można wyróżnić kultywator ręczny z drewnianym trzonkiem, który zaopatrzony jest w specjalne zęby umożliwiające spulchnianie podłoża. Im dłuższy trzonek tym wygodniejsza jest praca. Kolejnym rodzajem jest kultywator z trzonkiem aluminiowym. Jest on lekki i nie ślizga się w trakcie pracy. Ciekawym rozwiązaniem jest też kultywator z obrotową dźwignią, który bardzo łatwo porusza każdy rodzaj gleby. Jego obsługa jest niezwykle wygodna. Cena takiego narzędzia jest bardzo atrakcyjna.