Maszyny rolnicze

Jak działa sieczkarnia polowa?

W pracy w gospodarstwie z pewnością przyda się wiele maszyn rolniczych. Dzięki nim uprawa ziemi przebiega szybciej i bardziej skutecznie. Każdy rolnik wie, które urządzenia są najbardziej potrzebne. Jednym z mniej popularnych, ale niezwykle użytecznych jest sieczkarnia polowa. Powinna ona obowiązkowo znaleźć się w każdym gospodarstwie rolniczym. Można powiedzieć, że jest to urządzenie, które na przestrzeni lat wyparło tradycyjne, ręczne narzędzia. 

Czym jest sieczkarnia polowa?

Internetowe sklepy rolnicze w swojej ofercie posiadają m.in. sieczkarnie polowe. W pierwszej kolejności warto wiedzieć, że tak naprawdę urządzenie to nosi całkiem inną nazwę: silosokombajn. I w ten sposób należy go szukać na rynku. 

Sieczkarnia polowa jest przeznaczona do drobnego cięcia różnych roślin uprawnych jak np. słoma, trawa, kukurydza oraz różne gatunki roślin pastewnych. Powstała sieczka może się przydać m.in. jako ściółka dla zwierząt, czy nawóz lub pasza. Z pewnością każdy rolnik zdaje sobie sprawę z tego, że wszystkie rośliny zasadzone na terenie gospodarstwa są do czegoś potrzebne i przedstawiają sporą wartość. Sieczkarnia polowa pozwala na wykorzystanie nawet tych, które z pozoru nie da się wykorzystać. W ten sposób rolnik, może oszczędzić sporo pieniędzy. Warto też podkreślić, że uzyskana sieczka w połączeniu z mułem lub gliną, może być wykorzystana jako świetny materiał izolacyjny. 

Budowa sieczkarni polowej 

Sieczkarnia polowa składa się z dwóch elementów: zespołu ścinającego i zespołu rozdrabniającego. Biorąc pod uwagę ich nazwy można bardzo łatwo domyślić się jakie mają one funkcje. Jednak, aby sieczkarnia całkowicie spełniała swoje zadanie, konieczne jest także wykorzystanie wyrzutnika masy rozdrobnionej, czyli tzw. podajnika. Niektóre rodzaje sieczkarni polowej posiadają dodatkowe części składowe, można je nabyć w sklepie, w którym rozprowadzane są części do ciągników. 

Biorąc pod uwagę można wyróżnić następujące rodzaje sieczkarni polowej:

  • sieczkarnia podczepiana – w swojej budowie zawiera ona dodatkowo zaczepy i przekaźnik napędów, ciągnik jest źródłem napędu. Warto podkreślić, że takie rodzaj urządzenia może być dobrym rozwiązaniem szczególnie dla rolników, którzy mają już ciągnik,
  • sieczkarnie samobieżne – są bardziej powszechne i chętnie wybierane przez rolników, charakteryzują się one dużo lepszym wyposażeniem, ponieważ posiadają własny układ napędowy, a także kabinę dla osoby obsługującej sprzęt. 

Posiadanie odpowiedniej sieczkarni polowej pozwala nie tylko unowocześnić i usprawnić prace na gospodarstwie, ale także zaoszczędzić mnóstwo czasu i energii. Nowoczesne sprzęty zastępują pracę rąk, dzięki czemu rolnicy mogą skupić się na wykonywaniu innych czynności. W dzisiejszych czasach nie jest możliwe uprawianie roli bez wykorzystania nowoczesnych technologii. Dzięki temu zyski z uprawy pól także wzrastają. Sieczkarnia polowa to niepozorny sprzęt, którego zastosowanie może przynieść naprawdę spore zalety. Warto go wykorzystać w codziennej pracy.

 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close
Close