Maszyny rolnicze

Wybór odpowiednich bron talerzowych – nasze porady

W dzisiejszych czasach wykorzystanie w rolnictwie nowoczesnych maszyn jest konieczne, bez nich gospodarstwo rolne nie dałoby rady efektywnie funkcjonować. Najpopularniejszym pojazdem znajdującym wszechstronne zastosowanie jest oczywiście ciągnik, jednak nie przydałby się on do niektórych prac bez odpowiednich maszyn pomocniczych oraz akcesoriów. Istotnym podzespołem jest między innymi brona talerzowa. Odpowiednia brona talerzowa sprawi, że uprawa ziemi staje się łatwiejsza i przyjemniejsza.

Zastosowanie brony talerzowej

Brona służy przede wszystkim do spulchniania gleby oraz rozdrabniania skib po orce. To bardzo ważny element wyposażenia każdego gospodarstwa rolnego, służący do odpowiedniego przygotowania ziemi przed siewem oraz po koszeniu. Przy użyciu brony talerzowej można ciąć zwartą strukturę korzeni, które zostają zawsze po koszeniu zboża czy też pozostałych uprawianych roślin. Dzięki temu gleba rozluźnia się do danej głębokości, właściwie dotlenia oraz stwarza o wiele korzystniejsze warunki do rozwoju nowych roślin. Brony znajdują zastosowanie w wielu pracach, z tego względu dostępne są pod wieloma postaciami. Przede wszystkim różnią się kształtem oraz wielkością elementów tnących. Możemy wyróżnić brony zębowe oraz talerzowe i modele aktywne (wirnikowe i wahadłowe). Brona talerzowa posiada zespół tarcz o specyficznym kształcie. Tarcze te umiejscowione są na wspólnym wale, a w trakcie jazdy obracają się i wchodzą w ziemię. Brona talerzowa świetnie radzi sobie z cięciem zwartego podłoża, doskonale spulchnia ziemię, z tego względu często używa się jej w trakcie prac przygotowawczych. W przypadku awarii wszelkie niezbędne części do brony talerzowej, jak i części do kombajnów i części do ciągników, znajdziemy w internetowym sklepie rolniczym.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze brony talerzowej?

 

  • Masa brony talerzowej

 

Należy mieć na uwadze, iż brony talerzowe mogą mieć problem z zagłębianiem się tarcz na bardzo ciężkich glebach. Wówczas, aby uniknąć tego problemu, należy zainwestować w bronę o sporej masie. Jednakże taka brona razem z daleko odsuniętym środkiem ciężkości niesie za sobą duże wymagania co do udźwigu ciągnika.

 

  • Moc brony talerzowej

 

Podczas wyboru odpowiedniej dla naszego gospodarstwa brony talerzowej, należy zwrócić uwagę na jej moc. Powinna być ona dopasowana do mocy naszego ciągnika. Zapotrzebowanie mocy brony talerzowej oscyluje w granicy od 100 KM do 320 KM. Warto więc zastanowić się nad specyfikacją naszych upraw, jeśli gleby przez nas uprawiane są lekkie, wówczas możemy zdecydować się na bronę talerzową o niższej mocy. Jednak w przypadku, kiedy gleba jest ciężka oraz mokra, musimy wybrać silniejsze brony, gdyż modele o niskiej mocy mogą nie zdać w tej sytuacji egzaminu.

 

  • Szerokość robocza brony talerzowej

 

Innym istotnym aspektem jest szerokość robocza brony talerzowej. W trakcie pracy może ona wynosić od 3 do 12 metrów. Szerokość robocza związana jest z zapotrzebowaniem mocy. Warto wiedzieć, iż szerokie brony mają tę zaletę, iż podczas jednego przejazdu są w stanie pokryć dużą powierzchnię pola. Jednakże potrzebują zasilania ciągnikami o sporej mocy, dlatego nie w każdym przypadku będą dobrym dla nas rozwiązaniem.

 

Internetowy sklep rolniczy to miejsce, gdzie znajdziemy dobrej jakości zamienne części do brony talerzowej, części do ciągnika, części do kombajnu czy części do pługów. Sklep oferuje jedynie solidne i wytrzymałe części zamienne, do takich marek jak części John Deere czy Zetor części. Internetowy sklep rolniczy to gwarancja dobrych części i przystępnych cen.

 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close
Close