Maszyny rolniczePorady

Jak skutecznie przeprowadzić zabieg opryskiwania?

Opryski i nawozy mineralne znajdują powszechne zastosowanie w rolnictwie. Bez nich plony byłyby zdecydowanie mniejsze, a coraz liczniejsza populacja szkodników powodowałaby ogromne zniszczenia. Na całe szczęście w sklepach rolniczych znajdziemy wiele różnych środków, które pomagają skutecznie chronić uprawy. Odpowiednie ich używanie pozwala osiągnąć dobre efekty mniejszym nakładem sił. Jak przeprowadzić proces opryskiwania, by nie zaszkodzić roślinom? Dowiesz się tego, czytając nasz artykuł.

Na co zwracać uwagę wykonując oprysk?

Proces opryskiwania tylko pozornie jest prosty, gdyż bez podstawowej wiedzy i umiejętności można popełnić szereg błędów, które nie tylko wpłyną na obniżenie skuteczności, ale mogą wręcz zaszkodzić uprawom. Na co więc zwrócić uwagę, by wszystko przebiegło zgodnie z oczekiwaniami? Warto mieć na uwadze takie czynniki jak wilgotność, siła wiatru, siła nasłonecznienia czy odpowiednie końcówki do opryskiwacza. Dopiero połączenie tych wszystkich elementów przyniesie pożądane efekty.

Dlaczego to właśnie te rzeczy są tak istotne podczas wykonywania oprysków? Przede wszystkim dlatego, że nie każdy preparat działa dobrze, gdy na zewnątrz panują niekorzystne warunki atmosferyczne. Są co prawda na rynku środki, które zapewniają bardzo szybkie działanie, ale większość z nich potrzebuje przynajmniej kilku godzin, by dobrze się wchłonąć.

Ważna jest temperatura

Pamiętajmy, że większość oprysków dobrze działa w temperaturze 10-20 stopni Celsjusza. Mocne spadki temperatury oraz okres dużych upałów wymaga sporej ostrożności podczas opryskiwania. Zbyt wysoka temperatura może przyczynić się do błyskawicznego wysychania preparatu, który zamiast się wchłonąć, szybko wyparuje. To mocno ograniczy efekty, a w skrajnych przypadkach spowoduje konieczność ponownego wykonania zabiegu. Przyczyni się to do strat czasu i pieniędzy.

Rośliny powinny być opryskiwane wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. To właśnie wtedy nasłonecznienie jest najmniejsze i możemy zdecydowanie ograniczyć proces parowania. Niestety przeszkodą do wykonania skutecznego oprysku jest silna rosa, która rozwadnia preparat i nie działa korzystnie na wchłanianie substancji aktywnych.

Uważaj na wiatr

Wiatr może być o tyle niebezpieczny, że zniesie sporą część preparatu na sąsiednie uprawy. Jest to szczególnie niebezpieczne, gdy wykorzystujemy herbicydy selektywne. Mogą one wyrządzić sporo szkód na plantacjach, które nie powinny być pryskane danym środkiem. Należy zrobić wszystko, aby nie pryskać w czasie, gdy na dworze mocno wieje. Niezwykle ważne są też odpowiednie końcówki do opryskiwacza. Im mocniej wieje, tym większe rozmiary powinniśmy zastosować. Sprawi to, że większa ilość preparatu dotrze do ziemi i pokryje nasze rośliny powłoką ochronną.

Nie tylko tylko słońce, ale i wiatr może przyczyniać się do zbyt szybkiego osuszania roślin. Ma więc on podwójne niekorzystne działanie i należy zrobić wszystko, by opryskiwanie wykonywać podczas bezwietrznej pogody i przy umiarkowanym nasłonecznieniu.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close
Close