Części rolniczeMaszyny rolnicze

Zagarniacze do siewników — wskazówki dotyczące użytkowania

Wysiewanie pól to jeden z podstawowych zabiegów stosowanych w gospodarstwach o profilu roślinnym. Współczesny rolnik używa w tym celu maszyny zwanej siewnikiem. Jest ona podczepiana do traktora, następnie zostaje wypełniona materiałem siewnym i rusza w pole. Dzięki pełnej automatyzacji ziarno jest podawane do gleby w bardzo równomierny sposób. Po każdym wysiewie występuje jeszcze konieczność bronowania, jednak wiąże się to z dodatkowymi nakładami czasu i wysiłku. Czy jednak dałoby się tego uniknąć? Z pomocą przychodzą zagarniacze do siewnika.

Co daje posiadanie zagarniacza do siewnika?

Zagarniacz (lub zgarniacz) jest narzędziem montowanym do siewnika. Właściwie to znajduje się w odległości metra od agregatu podającego ziarno do gleby. Jego głównym zadaniem jest zasypywanie materiału siewnego, który został właśnie zaaplikowany do gleby. W ten sposób uzyskuje się ten sam efekt, który był możliwy dzięki bronowaniu. Posiadając siewnik plus zagarniacz zabieg bronowania nie jest potrzebny. Dla wielohektarowych farm to znacząca różnica, w przypadku mniejszych gospodarstw takie udogodnienie też bywa korzystne, chociaż w mniejszym stopniu odczuwalne. Mimo wszystko, w obliczu wysokich cen paliwa jest to duża oszczędność — także w eksploatacji całego sprzętu i czasu.

Czy wszystkie siewniki są wyposażone w zagarniacz do siewnika?

Nie istnieje wymóg posiadania zagarniacza – jest to raczej duże udogodnienie i inwestycja, która szybko się zwraca. Tego typu element z powodzeniem może być zamontowany na użytkowanym już urządzeniu. Nie potrzeba zwiększania mocy w traktorze, ponieważ zagarniacze do siewnika nie mają dużej masy. Są one mocowane na podeście za siewnikiem i mają formę lekkich, metalowych prętów. Niekiedy są one nazywane palcami ze względu na wygięty kształt.

Jak wygląda montaż zgarniacza w siewniku?

W wielu gospodarstwach można znaleźć siewniki starego typu, które dobrze funkcjonują i są całkiem sprawne. Czy jednak można dodatkowo wyposażyć je w zagarniacze? Otóż jest to jak najbardziej możliwe, dzięki temu, że zgarniacze do siewnika mają wiele rodzajów i rozmiarów. Znalezienie odpowiedniego modelu nie powinno w tym wypadku zająć dużej ilości czasu. Warto w tym celu odwiedzić internetowe sklepy rolnicze, które dysponują rozbudowaną bazą części zamiennych od renomowanych producentów. Po zakupie odpowiedniego zgarniacza przychodzi moment jego montażu. Ten proces można podzielić na kilka prostych kroków:

  • po pierwsze, należy dokonać pomiarów, aby ustalić, jakie będzie najlepsze mocowanie dla zagarniaczy do siewnika. Ważne, aby rama, do której będą instalowane, miała solidną budowę i wytrzymała ciężar kilku zgarniaczy,
  • w kolejnym kroku można wykonać otwory, w których będą przykręcone zgarniacze — można to zrobić za pomocą śrub,
  • na końcu przychodzi czas ustawienia każdego zagarniacza, który powinien być wypoziomowany względem siewnika.

Po zamontowaniu nakładki na siewnik przyszedł wreszcie moment wypróbowania nowego rozwiązania. Warto je przetestować w praktyce i sprawdzić, czy zdaje egzamin.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close
Close