Informacje rolnicze

Dożynki – co to takiego?

Rolnicy mają co roku swoje święto, tzw. Dożynki. Jest to Święto Plonów, podczas którego dziękuje się za udane żniwa i wszystkie plony, które udało się zebrać z pola. Dawniej tradycja obchodzenia dożynek była niezwykle bogata i ciekawa. Warto wiedzieć jak współcześnie obchodzi się święto.

Jak obchodzi się dożynki?

Dożynki to wspaniała forma podziękowania za zbiory. Wszyscy, którzy zajmują się uprawą ziemi, chętnie biorą w nich udział. Tradycje związane z obchodzeniem Święta Plonów są szczególnie mocno zachowane na wsiach. Dożynki obchodziło się w pierwszy dzień jesieni, czyli 23 września. Współcześnie, zazwyczaj organizuje się je w wybraną niedzielę września (rzadziej sierpnia) po zakończeniu żniw. Jest to czas zwieńczenia ciężkiej pracy. Po Dożynkach rolnicy mogą skupić się np. na zakupie zamiennych części do ciągników, części do pługów oraz części do kombajnów, by maszyny te były gotowe na przyszły sezon.

Zwyczaje związane z dożynkami

Można wyróżnić wiele zwyczajów, które dotyczą obchodzenia dożynek. Mogą one mieć charakter świecki, ludowy lub religijny. Zgodnie z tradycją, cały obrzęd prowadzi Starosta i Starościna. Na początku wznosi się specjalny wieniec dożynkowy, który wcześniej wykonuje się z warzyw, owoców, zbóż oraz kwiatów. Następnie Starości wręczają Gospodarzowi święta, bochenek chleba, który upieczono tylko i wyłącznie z mąki, pochodzącej z ostatnich żniw. Jeśli dożynki mają charakter religijny, Gospodarzem jest kapłan, jeśli jednak są one świeckie, funkcję tę pełni przedstawiciel lokalnej władzy.

Po podarowaniu bochenka chleba, składa się dary pochodzące z ostatnich zbiorów. Zazwyczaj są to owoce, warzywa i zioła, które mają zaprezentować największe osiągnięcia lokalnych rolników. Podczas dożynek o charakterze religijnym, ma miejsce także specjalny obrzęd liturgiczny. Święto zazwyczaj kończy się ludowym festynem. 

Bardzo często w czasie dożynek organizowane są także pielgrzymki piesze lub wyjazdowe do wyznaczonych miejsc kultu religijnego. Zazwyczaj są to sanktuaria maryjne np. w Częstochowie na Jasnej Górze. W takich miejscach gromadzą się prawdziwe tłumy rolników z całej Polski. Zwykle są oni ubrani w tradycyjne, ludowe stroje i mają ze sobą wieńce, chleby oraz dary dożynkowe, pochodzące z ostatnich żniw. 

Żniwa – pozostałe informacje

Bardzo często na uroczystości związane ze żniwami, rolnicy dojeżdżają pojazdami, które służą im do pracy w polu. Części do ciągników są wymieniane i dekorowane, tak aby maszyny rolnicze dobrze się prezentowały. Na festynach można znaleźć przeróżne traktory, ciągniki czy kombajny. Uroczystości dożynkowe to także doskonała okazja do zwrócenia uwagi i uświadomienia sobie, jak przebiega rytm życia w naturze. Można zaobserwować przemiany, różnorodność i zmienność, a także narodziny i śmierć. Przecież po żniwach przychodzi zima, podczas której wszystkie rośliny odpoczywają pod śniegiem, a następnie znów jest wiosna, czas siania i wzrostu. Podczas dożynek podkreślana jest także wartość pracy. Z plonów i urodzaju mogą się cieszyć tylko ci, którzy sumiennie i dokładnie wypełniali wcześniej swoje obowiązki i dbali o uprawę ziemi. Zgodnie ze staropolskim przysłowiem „kto w żniwa próżnował, ten będzie w zimie biedował”.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close
Close