Informacje rolnicze

Kombajn – najważniejsza maszyna podczas żniw

W przeszłości praca na roli była dużo cięższym zajęciem. Wszystkie prace trzeba było wykonywać ręcznie lub przy użyciu prymitywnych narzędzi. Hiram Moore na zawsze odmienił oblicze prac rolniczych. W 1934 roku wynalazł maszynę, która sama kosiła, młóciła i oddzielała ziarna od plew. W ten sposób powstał pierwszy na świecie kombajn. Chociaż od tego czasu urządzenie udoskonalano, to wciąż stanowi ono podstawę udanych żniw.

Podstawowe pytanie przed zakupem

Dzisiaj żaden rolnik nie wyobraża sobie, żeby porządna uprawa ziemi odbyła się bez kombajnu. Jednocześnie zakup takiej maszyny to duży koszt. Decydując się na nią, musimy liczyć się z dodatkowymi wydatkami np. części do kombajnu będą niezbędne przy awariach urządzenia. Dlatego warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy szukamy kombajnu nowego, czy używanego.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kombajnu?

Najtańsze nowe kombajny można dostać za 350 tys. zł. Natomiast najdroższe egzemplarze mogą przekraczać nawet 1 milion! Przed zakupem nowego urządzenia warto przyjrzeć się najważniejszym parametrom, które mają wpływ na jakość pracy. Dodatkowe części do kombajnów mogą okazać się niezbędne w przypadku słabszych modeli. Kiedy już zdecydowałeś, jaki masz dokładnie budżet na tę maszynę, zwróć uwagę na:

  • stopień awaryjności: nikt nie chce, żeby jego nowy kombajn po kilku użyciach zaczął się zacinać i psuć. Chociaż nie zawsze można takie sytuacje przewidzieć, to część modeli (szczególnie tańszych) jest podatna na liczne awarie,
  • koszty eksploatacji: nawet najtańszy model w dłuższej perspektywie może okazać się nieopłacalny. Jeżeli regularnie będzie trzeba kupować np. części do pługów, to już lepiej zainwestować trochę więcej pieniędzy i mieć gwarancję wysokiej jakości sprzętu,
  • opinie innych rolników: doświadczeni koledzy po fachu mogą udzielić cennych wskazówek dotyczących kupna kombajnu. Dzięki temu możesz oszczędzić czas i uniknąć niepotrzebnych błędów.
  • moc silnika: upewnij się, że maszyna ma wystarczająco dużą moc, żeby sprostać pracy, do której chcesz jej użyć. Im poważniejsze żniwo, tym moc silnika powinna być większa.

Jaki rodzaj kombajnu wybrać?

Ze względu na konstrukcję systemu omłotu możemy wyróżnić dwa podstawowe typy kombajnu: 

  • rotorowy: w tym wypadku oddzielenie ziaren ze słomy, a także omłot mają miejsce w dwóch podłużnych rotorach. Urządzenie ściera kłos z ziarna. Chociaż ta technika nie jest najszybsza, to zdecydowanie najkorzystniejsza dla ziarna (można zredukować uszkodzenia nawet do 0,1%),
  • klasyczny: w przeciwieństwie do poprzednika bębny ustawione są poprzecznie. Natomiast ziarno jest z kłosa wybijane. Dzięki temu zwiększa się dynamika tego procesu, ale bardziej uszkadzane jest samo ziarno.

Rolnicy, którzy decydują się na kombajny rotorowe, zwracają uwagę na stosunkowo niski koszt paliwa oraz dużą wydajność pracy. Ograniczenie zniszczonych ziaren bez wątpienia ma na to silny wpływ. Natomiast klasyczne maszyny wybierają Ci, którzy cenią uniwersalność kombajnu. Tradycyjne modele są w stanie pracować tak samo wydajnie niezależnie od warunków atmosferycznych.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close
Close