Jakie są rodzaje kultywatorów?
Kultywator to maszyna o stosunkowo prostej budowie, jednak wielu możliwościach. Stanowi istotny element wyposażenia każdego gospodarstwa rolnego. Pozwala na skuteczne i szybkie przygotowanie gleby. Spulchnia powierzchnię i sprzyja w eliminacji uciążliwych chwastów. Warto wiedzieć, że kultywatory występują w kilku różnych wariantach. Poznaj ich rodzaje, funkcje i przykłady zastosowania.
Spis treści
Jaka jest podstawowa klasyfikacja kultywatorów?
Najprostszym kryterium, które dzieli maszyny rolnicze do uprawy gleby, jest ich napęd. Dlatego wyróżnia się kultywatory elektryczne, ręczne, akumulatorowe oraz spalinowe.
Najmniejsze możliwości prezentują modele ręczne i elektryczne przeznaczone głównie do małych ogródków. Są nieco trudniejsze w obsłudze, ale jednocześnie bardziej mobilne, tanie i nie generują dużego hałasu. Brak dodatkowych udogodnień jest rekompensowany niższą ceną. Charakteryzują się małymi rozmiarami, są łatwe w przechowywaniu i można nimi swobodnie manewrować.
Z kolei kultywatory spalinowe i akumulatorowe mogą być używane do pracy na nieco większych obszarach. Nie są ograniczane przez przewody zasilania. Jeśli zostaną wyposażone w mocny silnik, pozwalają na wydajną pracę. Tutaj największą uwagę można poświęcić maszynom wyposażonym w silnik czterosuwowy o pojemności co najmniej 50 cm3. Należą do najbardziej efektywnych i najczęściej polecanych maszyn.
Najważniejsze cechy kultywatorów
Do najważniejszych cech kultywatorów, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze, należą:
- ilość noży — wpływa na szerokość roboczą kultywatora,
- średnica noży — decyduje o głębokości wnikania w glebę. Dobrym rozwiązaniem jest kultywator z podwójną parą ostrzy o zakresie około 70 cm,
- waga urządzenia — może dochodzić do 20 kg, chociaż z dodatkowym osprzętem mogą ważyć więcej. Warto o tym pamiętać, wybierając model obsługujący grząski grunt,
- poziom hałasu — zależy od typu maszyny. O ile modele elektryczne i akumulatorowe generują 70 dB, o tyle w przypadku spalinówek może to być nawet 90 dB. Może to być uciążliwe dla sąsiadów i wymaga ochrony w postaci słuchawek.
Przed zakupem warto sprawdzić, czy kultywator ma duże wymagania dotyczące konserwacji, wymiany płynów eksploatacyjnych czy ostrzenia noży.
Dodatkowe funkcje kultywatorów
W przypadku spalinówek lub modeli elektrycznych warto wybrać model, który posiada bezpieczny włącznik. Tylko wtedy można mieć pewność, że jego uruchomienie nie będzie przypadkowe. Ponadto kultywator ciągnikowy może mieć o wiele więcej funkcji i dodatkowych elementów, tj.:
- funkcja cofania,
- kosiarka bębnowa,
- przerzucarka do siana,
- odśnieżarka,
- pług.
Czym różni się kultywator od agregatu uprawowego?
Często można spotkać się z zamiennym używaniem nazwy kultywator i agregat uprawowy. W praktyce są to dwa odmienne sprzęty, o czym doskonale wiedzą doświadczeni rolnicy. Jakie są najważniejsze różnice? Agregat uprawowy łączy w sobie co najmniej dwie funkcje innych maszyn, np. kultywator z broną lub siewnik z broną. Wyróżniamy też agregaty uprawowo-siewne i uprawowo-nawozowe.
Tak naprawdę kultywator to jedna ze składowych agregatu uprawowego. Jest to oddzielne narzędzie do kultywatorowania gleby, a więc rozdrabniania skib pozostałych po orce.