Maszyny rolnicze

Kombajn do ziemniaków – na co zwrócić uwagę przed zakupem

Wybierając kombajn kierować trzeba się przede wszystkim opłacalnością. Dlatego kupując kombajn do zbioru ziemniaków uwagę zwrócić trzeba na wiele istotnych elementów. Wszystko po to, aby kombajn zapewnił efektywną pracę, a przy tym, aby jego zakup nie był przeinwestowany.


Maszyny służące do zbioru ziemniaków

Przy zbiorach ziemniaków korzysta się z wielu różnych maszyn rolniczych. Wyróżnić można przede wszystkim cztery ich rodzaje. W małych i rodzinnych gospodarstwach najczęściej korzysta się z jednorzędowej kopaczki ciągnikowej. W większych gospodarstwach korzysta się z prostych kombajnów ciągnikowych, które wymagają obsługi przez dwie lub trzy osoby. Zupełnie inne maszyny wykorzystywane są na dużych plantacjach. Najczęściej są to dwurzędowe bezzałogowe kopaczki. Natomiast na największych gospodarstwach do zbioru ziemniaków wykorzystuje się samojezdne dwu lub czterorzędowe kombajny.

Kopaczki ciągnikowe i proste kombajny

Przy wyborze kopaczek ciągnikowych bądź prostych kombajnów kierować trzeba się przede wszystkim ich ceną. W przypadku małych gospodarstw nie ma konieczności inwestycji w drogie i zaawansowane maszyny. Pamiętać też trzeba, że w przypadku awarii części do ciągników także będą tańsze. Aby nie wydać zbyt dużo warto jest się także zastanowić nad zakupem kopaczki bądź prostego kombajnu używanego. Na rynku dostępnych jest wiele modeli w bardzo dobrym stanie w atrakcyjnej cenie. Pomocny przy zakupie używanych części czy maszyn może być niejeden internetowy sklep rolniczy. Sklepy te oferują części do kombajnów do niemal wszystkich modeli. Decydując się na zakup kopaczki ciągnikowej bądź kombajnu do małego gospodarstwa nie można zapomnieć o dodatkowym wyposażeniu. Mowa tu śrutowniku bijakowym. Służy on do utylizacji zmielonych resztek.

kombajn do ziemniaków

Kombajny na duże gospodarstwa

W przypadku największych gospodarstw wybór paść musi na maszyny o wiele bardziej zaawansowane technologicznie. Przykładem może być samojezdny kombajn do ziemniaków. Jest nie tylko efektywny, ale także zapewnia wysoką wygodę oraz komfort pracy. Ma to bardzo duże znaczenie. Podczas zbiorów na większej plantacji w kombajnie spędzać będzie się wiele godzin. Wybierając konkretny model kombajnu uwagę zwrócić trzeba na wielkość zbiornika. Odpowiednio duży zbiornik sprawi, że nie będzie potrzeby przerywania zbyt często pracy. Bardzo ważna jest także jakość pola. Konkretnie mowa tu o tym, czy znajduje się na nim dużo kamieni. Jeśli pole jest znacznie zakamienione wówczas warto, aby kombajn wyposażony był w system odkamieniający pole. Istotny jest także sposób zbierania ziemniaków. W ostatnim czasie dość popularna metoda zbiorów to system dwufazowy. Polega na tym, iż najpierw wykopuje się ziemianki, a następnie pozwala się im na obeschnięcie przez kilka godzin i dopiero wówczas się je zbiera. Metoda ta cechuje się wysoką wydajnością i efektywnością. Wybierając maszyny rolnicze do zbioru ziemniaków, w tym kombajn, sprawdzić trzeba czy pozwalają one także na zbiór ziemniaków metodą dwufazową. Może to znacząco zwiększyć rentowność uprawy.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close
Close