Maszyny rolnicze

Rozrzutnik obornika – jak działa?

Nie da się ukryć, że rozrzutnik obornika to jedna z popularniejszych maszyn. Na dzień dzisiejszy ciężko wyobrazić sobie gospodarstwo rolne bez tej maszyny, bowiem dzięki niej praca na polu staje się znacznie łatwiejsza, a roślinność rośnie szybciej i dorodniej. Jego zadanie jest bardzo proste – dystrybuuje nawóz na polu, rozrzucając go na boki. Jak zbudowany jest rozrzutnik? Jakie części do rozrzutnika możemy wyróżnić? W jaki sposób działa ta maszyna? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, dlatego też serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nim.

W jaki sposób zbudowany jest rozrzutnik?

Kilkadziesiąt lat temu standardowy rozrzutnik ciągnięty był przez konie, na szczęście w dzisiejszych czasach zajmują się tym ciągniki rolnicze. Co ciekawe, znaleźć można także zdecydowanie mniejsze modele. W jakim celu zostały stworzone? Po to, aby można było je skutecznie przyczepić do mniejszych traktorów. Gdybyśmy spojrzeli na rozrzutnik, moglibyśmy stwierdzić, że jest to zwyczajna skrzynia. Z jednej strony widoczny jest odpowiedni zaczep, a także element, który można podłączyć do traktora, natomiast po drugiej stronie znaleźć można pewne urządzenie, dzięki któremu możliwe jest skuteczne rozdrabnianie i rozprowadzanie obornika. Nie zapominajmy o tym, że jest to nadzwyczaj niebezpieczne urządzenie, dlatego w pobliżu jego działania nie powinno być żadnej osoby.

Jak działa rozrzutnik obornika?

Nie trzeba być specjalistą, aby zrozumieć na jakiej zasadzie działa rozrzutnik. Należy jednak pamiętać, że wbrew pozorom jest to bardzo niebezpieczne urządzenie. Kiedy pracuje mamy do czynienia  z cięciem i rozrzucaniem obornika w polu. Jest to możliwe dzięki nożom, które obracają się na specjalnie przystosowanych wałkach. Odpowiada za to wał odbioru mocy, ewentualnie z pomocą silnika hydraulicznego. Cały zespół noży nazywany jest inaczej adapterem. Jak to jest jednak możliwe, że substancje dostają się pod owe noże? Zasługą tego jest specjalna taśma, która składa się z kilkunastu listew, a napędzane są one łańcuchem wraz z podłogą. W konsekwencji obornik dochodzi pod adapter i tam jest cięty i wyrzucany na pole. Możemy wyróżnić egzemplarze, które mają wyrzut tylny, przedni lub boczny.

rozrzutnik obornika

Jakie części możemy wyróżnić wśród rozrzutnika obornika?

Części do rozrzutnika wbrew pozorom nie wyglądają na skomplikowane. Na górze znaleźć można ubijak, który to odpowiedzialny jest za to, aby rozbić płaty ziemi, roślin i innych substancji na części. Większość egzemplarzy wyposażonych jest w rozsiewacze, co pozwala na regularne, równomierne rozprowadzanie obornika. Jest to po prostu spiralny ślimak, który posiada ostrza, które skutecznie tną na kawałki. Tego typu rozwiązanie powoduje, że bez większych problemów możliwe jest skuteczne obrócenie nawozu na drugą stronę i rozmieszanie go, co często jest bardzo istotne. Na rynku znaleźć jednak można egzemplarze, które nie posiadają takich udogodnień. Ostateczny wybór zależy przede wszystkim od możliwości finansowych i indywidualnych preferencji użytkownika.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close
Close