Porady

Dlaczego dobry akumulator w ciągniku jest tak ważny?

Rozruch silnika we wszystkich współczesnych ciągnikach rolniczych realizowany jest za pomocą elektrycznego rozrusznika. Nawet starsze konstrukcje, które posiadały jeszcze awaryjną możliwość uruchamiania za pomocą korby, niemal zawsze wyposażone były w rozrusznik. Uruchomienie silnika diesla o dużej pojemności byłoby bowiem skrajnie trudne, wykorzystując jedynie siłę własnych rąk. Ponieważ rozrusznik jest silnikiem elektrycznym, musi skądś pobierać energię. Zgromadzona jest ona w akumulatorze, który jeśli nie będzie w pełni sprawny, znacznie utrudni lub całkowicie uniemożliwi uruchomienie traktora.

Akumulator – zadbaj o niego przed zimą

Najtrudniejszy okres dla akumulatorów to bez wątpienia zima. Wynika to z charakterystycznej budowy baterii kwasowo-ołowiowej, która generuje prąd elektryczny dzięki reakcjom chemicznym. Im temperatura otoczenia jest zimniejsza, tym reakcje te są słabsze, a zatem ilość oddawanego prądu będzie mniejsza. Stary akumulator do ciągnika może w takich warunkach w ogóle nie być w stanie dostarczyć wystarczająco dużej energii, by rozrusznik był w stanie uruchomić silnik. Pamiętajmy, że zimą opory wewnętrzne jednostki napędowej są znacznie większe, a dodatkowo mamy do czynienia ze zgęstniałym olejem, który jeszcze bardziej utrudnia rozruch. Przed okresem zimowym należy więc dokonać kontroli podstawowych parametrów życiowych baterii, sprawdzić napięcie spoczynkowe oraz pod obciążeniem, uzupełnić poziom elektrolitu, a także w miarę możliwość sprawdzić jego gęstość.

Słaba bateria – nie zawsze wymaga wymiany

Jeżeli parametry napięciowe oraz gęstości elektrolitu wykazują, że nasz akumulator do ciągnika jest osłabiony, nie musi to jeszcze oznaczać końca jego życia. Bateria może być zwyczajnie niedoładowana, zwłaszcza jeśli eksploatowana jest w starym traktorze, mającym jeszcze układ ładowania oparty na prądnicy. W takiej sytuacji powinniśmy podpiąć na całą noc akumulator do prostownika, po czym sprawdzić parametry ponownie. Jeśli nadal napięcie podczas pracy rozrusznika spada poniżej wartości 9V, oznacza to że baterię jednak trzeba wymienić. Nowe akumulatory do ciągników rolniczych możemy kupić zarówno w sklepach stacjonarnych jak i online. Ta druga opcja jest szczególnie polecana ze względu na niższe koszty zakupu nowej baterii i brak konieczności jeżdżenia po sklepach, co daje nam sporą oszczędność czasu. Akumulator zostanie przywieziony przez kuriera, który odbierze również od nas starą zużytą baterię i odda do odpowiedniego punktu utylizacyjnego, zgodnie z krajowymi przepisami prawnymi.

akumulator do ciagnika

Jak więc możemy się przekonać, bez sprawnego i dobrze naładowanego akumulatora nasz ciągnik rolniczy może w ogóle odmówić posłuszeństwa. Słaba i zużyta bateria da się we znaki zwłaszcza zimą, gdy warunki rozruchu silnika spalinowego będą o wiele cięższe, przez co rozrusznik będzie potrzebował bardzo dużego zastrzyku energii. Jeśli akumulator nie będzie w stanie jej dostarczyć, uruchomienie traktora nie powiedzie się. Dlatego przed zimą bardzo ważne jest, by dokładnie sprawdzić parametry akumulatora, jeśli trzeba poddać go ładowaniu, a w razie konieczności wymienić na nowy.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close
Close