Maszyny rolnicze

Siewnik punktowy – zasada działania i sposób eksploatacji

Siewnik punktowy to uniwersalne narzędzie rolnicze przeznaczone do punktowego wysiewu nasion wielu rodzajów warzyw. Umożliwia precyzyjne dopasowanie wysiewu do określonych parametrów, a na dodatek jest bardzo prosty w obsłudze i konserwacji. To urządzenie, które pozwoli zoptymalizować uprawę w każdym gospodarstwie.

Siewnik punktowy – co to takiego?

Jest to maszyna rolnicza, które pozwala na uzyskanie jednorodnego wielkościowo plonu, przy jak najlepszym wykorzystaniu powierzchni uprawy. Służy do punktowego wysiewu nasion marchwi, pietruszki, cebuli, buraków, rzepaku i wielu innych warzyw. Nie jest konieczne ich otoczkowanie, jednakże wymagana jest wcześniejsza kalibracja. Siewnik punktowy umożliwia siew jednorzędowy, dwurzędowy, a nawet trzyrzędowy. Sprawdza się zarówno na powierzchni płaskiej, jak i na redlinach. Uprawa ziemi dzięki tej maszynie rolniczej jest niezwykle prosta. Istnieje możliwość dopasowania wysiewu do rozstawu rzędów, a także głębokości siania. Większość tego typu urządzeń wyposażona jest w specjalny zestaw do kontroli wysiewu, który umożliwia określenie takich parametrów jak odległość nasion w rzędzie, a nawet ilość wysiewanych nasion na jeden hektar powierzchni uprawnej. Dzięki temu uprawa roślin jest o wiele bardziej ekonomiczna.

Wyposażenie siewnika punktowego

W standardowym wyposażeniu tej maszyny rolniczej znajduje się: belka (od 2 do 3 m), redlica siewnika (jeden rodzaj do każdej sekcji), dwie taśmy do wysiewu nasion (jedna do nasion drobniejszych, druga do grubszych), tylne koło zagniatające wykonane ze stali nierdzewnej albo z siatki perforowanej, zagarniacz siewnika (wyposażony w zęby proste lub niwelujące) oraz mechaniczne znaczniki rzędów. Istnieje możliwość połączenia siewnika z maszyną do formowania redlin oraz z glebogryzarką, co sprawia, że maszyna jest jeszcze bardziej funkcjonalna. Wszystkie elementy siewnika punktowego stanowią bardzo trwałą konstrukcję. Wykonuje się je ze stali nierdzewnej, stopu aluminium oraz mosiądzu. Dodatkowo w niektórych modelach montuje się systemy elektronicznej kontroli wysiewu. Dzięki temu możliwe jest określenie ilości wysiewanych nasion. Elementy napędowe siewnika wyposażone są w łożyska toczne, które zapewniają optymalną pracę maszyny przez długie lata.

Siewnik punktowy - zasada działania i sposób eksploatacji

Eksploatacja i części zamienne

Dzięki prostej konstrukcji, siewnik punktowy nie sprawia większych problemów podczas eksploatacji. Niektóre części z biegiem czasu ulegają jednak zużyciu. Warto wówczas pomyśleć o zakupie części zamiennych. Ceny oryginalnych części do siewnika są dość wysokie, a niemal każdy internetowy sklep rolniczy posiada w swojej ofercie szeroki wybór zamienników. Przygotowując siewnik do prac polowych po zimowej przerwie, warto przyjrzeć się stopniowi zużycia poszczególnych części. Producenci zamienników oferują elementy kompatybilne z siewnikami produkcji polskiej, jak i zagranicznej. Wśród nich znajdują się koła zębate, łańcuchowe, lejki, aparaty wysiewające, czubki redlic, palce zagarniające do siewników i wiele innych.

Sprawny siewnik punktowy jest gwarancją nieprzerwanego przebiegu prac polowych i wysokiej jakości plonów. Warto zadbać o jego stan techniczny. Dzięki zastosowaniu części zamiennych, naprawa siewnika wcale nie musi być kosztowna.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close