Maszyny rolnicze

Siewnik punktowy – zasada działania i sposób eksploatacji

Siewnik punktowy to uniwersalne narzędzie rolnicze przeznaczone do punktowego wysiewu nasion wielu rodzajów warzyw. Umożliwia precyzyjne dopasowanie wysiewu do określonych parametrów, a na dodatek jest bardzo prosty w obsłudze i konserwacji. To urządzenie, które pozwoli zoptymalizować uprawę w każdym gospodarstwie.

Siewnik punktowy – co to takiego?

Jest to maszyna rolnicza, które pozwala na uzyskanie jednorodnego wielkościowo plonu, przy jak najlepszym wykorzystaniu powierzchni uprawy. Służy do punktowego wysiewu nasion marchwi, pietruszki, cebuli, buraków, rzepaku i wielu innych warzyw. Nie jest konieczne ich otoczkowanie, jednakże wymagana jest wcześniejsza kalibracja. Siewnik punktowy umożliwia siew jednorzędowy, dwurzędowy, a nawet trzyrzędowy. Sprawdza się zarówno na powierzchni płaskiej, jak i na redlinach. Uprawa ziemi dzięki tej maszynie rolniczej jest niezwykle prosta. Istnieje możliwość dopasowania wysiewu do rozstawu rzędów, a także głębokości siania. Większość tego typu urządzeń wyposażona jest w specjalny zestaw do kontroli wysiewu, który umożliwia określenie takich parametrów jak odległość nasion w rzędzie, a nawet ilość wysiewanych nasion na jeden hektar powierzchni uprawnej. Dzięki temu uprawa roślin jest o wiele bardziej ekonomiczna.

Wyposażenie siewnika punktowego

W standardowym wyposażeniu tej maszyny rolniczej znajduje się: belka (od 2 do 3 m), redlica siewnika (jeden rodzaj do każdej sekcji), dwie taśmy do wysiewu nasion (jedna do nasion drobniejszych, druga do grubszych), tylne koło zagniatające wykonane ze stali nierdzewnej albo z siatki perforowanej, zagarniacz siewnika (wyposażony w zęby proste lub niwelujące) oraz mechaniczne znaczniki rzędów. Istnieje możliwość połączenia siewnika z maszyną do formowania redlin oraz z glebogryzarką, co sprawia, że maszyna jest jeszcze bardziej funkcjonalna. Wszystkie elementy siewnika punktowego stanowią bardzo trwałą konstrukcję. Wykonuje się je ze stali nierdzewnej, stopu aluminium oraz mosiądzu. Dodatkowo w niektórych modelach montuje się systemy elektronicznej kontroli wysiewu. Dzięki temu możliwe jest określenie ilości wysiewanych nasion. Elementy napędowe siewnika wyposażone są w łożyska toczne, które zapewniają optymalną pracę maszyny przez długie lata.

Eksploatacja i części zamienne

Dzięki prostej konstrukcji, siewnik punktowy nie sprawia większych problemów podczas eksploatacji. Niektóre części z biegiem czasu ulegają jednak zużyciu. Warto wówczas pomyśleć o zakupie części zamiennych. Ceny oryginalnych części do siewnika są dość wysokie, a niemal każdy internetowy sklep rolniczy posiada w swojej ofercie szeroki wybór zamienników. Przygotowując siewnik do prac polowych po zimowej przerwie, warto przyjrzeć się stopniowi zużycia poszczególnych części. Producenci zamienników oferują elementy kompatybilne z siewnikami produkcji polskiej, jak i zagranicznej. Wśród nich znajdują się koła zębate, łańcuchowe, lejki, aparaty wysiewające, czubki redlic, palce zagarniające do siewników i wiele innych.

Sprawny siewnik punktowy jest gwarancją nieprzerwanego przebiegu prac polowych i wysokiej jakości plonów. Warto zadbać o jego stan techniczny. Dzięki zastosowaniu części zamiennych, naprawa siewnika wcale nie musi być kosztowna.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close
Close