Siewnik rzędowy – charakterystyka
Teraz trudno sobie wyobrazić życie rolnika bez siewnika, najlepszego asystenta dla jednolitego siewu nasion w glebie. Do uprawy ziemi najczęściej wykorzystywaną maszyną rolniczą jest siewnik rzędowy, na który składa się: rama, na której znajduje się zbiornik na nasiona posiadający wiele przyrządów wysiewających, a te są wyposażone w aparaty do ustawiania ilości wysiewu. Oś przyrządów siejących jest wprowadzana w ruch za pomocą obrotu kół, co powoduje przedostawanie się nasion do lejków oraz przewodów nasiennych. Siewnik rzędowy przeznaczony jest do wysiewu nasion zbóż, roślin motylkowych, rzepaku. Poszukując części zamiennych takich jak: lejki do siewnika, palce zagarniające do siewnika, redlica siewnika i zagarniacz siewnika można skorzystać z oferty niejednego internetowego sklepu rolniczego.
Spis treści
Siewnik rzędowy – cechy charakterystyczne
Siewnik rzędowy wyposażony jest w zbiornik o wydłużonym kształcie, który przeznaczony jest do nasion. Dolna część zbiornika zawiera przegrody poprzeczne, dzięki czemu ziarno nie zbiera się w jednej części przy nachyleniach. Nasiona przesuwają się do oddzielnych komór albo spadają do puszek, z których pobierają je przyrządy wysiewające.
Przyrządy wysiewające służą do przemieszczania nasion do przewodów nasiennych, a następnie przedostają się do redlic siewnika.Takie przyrządy różnią się budową:
- Kółka łyżeczkowe wydobywają nasiona, które znajdują się po dwóch stronach tarczy. W niektórych typach siewnika rzędowego znajdują się łyżeczki zasuwane, wszystkie są ustawiane jednocześnie wskutek przesunięcia wału obrotowego.
- Kółka karbowane można nastawiać zarówno na grube i drobne ziarna a także za pomocą przesunięcia na wspólnym wale można ustawić na różną ilość wysiewu.
- Tarcze wklęsłe siewnika rzędowego są od środka karbowane posiadają dno stałe albo przesuwane i pobierają nasiona wewnętrznymi karbami. Jeżeli tarcze posiadają dno stałe to ilość wysiewu jest stabilizowana szybkością obrotu tarcz wysiewających. Natomiast w przypadku dna ruchomego regulowanie przebiega w wyniku pogłębienia albo spłycenie wklęsłości tarcz poprzez odpowiednie przesunięcie wspólnej osi.
Siewniki rzędowe z zesuwanymi przyrządami siewnymi są wygodniejsze w użyciu, ponieważ dają się regulować przez przesunięcie jednej dźwigni, czyli inaczej niż kiedyś, gdy przy zmianie gęstości siewu, konieczna była zmiana koła czerpakowego, które przenosiło ruch obrotowy. Przewody nasienne przenoszą ziarna z przyrządu siewnego do gleby w rowek wykonany redlicą. Powinny być giętkie, dzięki czemu przy ustawianiu odległości rzędów łatwo je wysuwać w prawo lub w lewo, a także swobodnie poddają się ruchome redlice wznoszące się i opadające po nierównej roli. Przewody nasienne mogą być: lejkowe, spiralne, lunetowe i sprężynowe.
Redlice siewnikowe wykonują rowki w glebie, w które z przewodu nasiennego wpadają ziarna. Redlice znajdują się na dźwigni ruchomej i mają możliwość adaptować do nierówności roli. Dźwignia obciążona na końcu ciężarkami reguluje głębokość, do której redlica wchodzi w glebę, a także ustawia głębokość zasiewu.
Redlice mogą być:
- Najczęściej używane są redlice stopkowe zapewniające płytki siew płytki i są wykorzystywane na glebach pulchnych.
- Redlice zaostrzone cechują się zagiętym ku przodowi końcem i przedostają się w głąb ziemi są odpowiednie są na gleby bardziej zbite.
- Redlice talerzowe zbudowane są podobnie jak brona talerzowa i są odpowiednie do zasiewu w nieprzygotowanej, zbitej glebie, nawet w niezaoranym ściernisku.
W wyniku wykorzystania szerokich kół siewnika rzędowego tworzą się małe koleiny. Natomiast zagarniacz siewnika przeznaczony jest do zasypywania powstałych rowków z nasionami, a także wyrównania roli po wysiewie. Wykonując konserwację takiej maszyny rolniczej jak siewnik części zamienne będą konieczne, aby pracował on przez cały sezon. Internetowy sklep rolniczy daje możliwość zamówienia zamienników, które jakością dorównują oryginałom. Poza lejkami do siewników, zagarniaczami, redlicami, można kupić: części do ciągników, części do kombajnów, części do pługów.
Ustawienie siewnika rzędowego i przeprowadzenie wysiewu
Odległość między rzędami jest ustawiana w wyniku przesuwania dźwigni redlicy na ramie. Podstawowa odległość redlic w siewnikach rzędowych waha się od 9 do 13 cm. W przypadku wysiewu do rzadszych rzędów należy wyłączyć kilka przyrządów siejących i określoną ilość redlic, natomiast pozostałe ustawia się w równych odstępach.
Aby siew zbóż siewnikiem rzędowym przebiegał prawidłowo, konieczne jest przestrzeganie pewnych zasad. Maszyna rolnicza powinna przesuwać się w linii prostej, ważne jest doświadczenie osoby obsługującej siewnik rzędowy. Bardzo istotne jest precyzyjne ustawienie przednich i tylnych kół siewnika. Jeżeli idą tym samym śladem to w przypadku nawrotu lewe koła powinny podążać swoim śladem a prawe koła wyznaczają nowy ślad. Natomiast po nawrocie w prawo, koła tej strony przesuwają się swoim śladem.