Maszyny rolnicze

Ursus C-330 – dbaj o niego, a na pewno się odwdzięczy

Ursus C-330 to jeden z najpopularniejszych polskich ciągników używanych w gospodarstwa rolnych. Był produkowany w latach 1967-1987 przez warszawską fabrykę maszyn rolniczych. Nie należy bać się stwierdzenia, że ciągnik ten przyczynił się w znaczącym stopniu do zmechanizowania polskiego rolnictwa, ponieważ w czasach PRLu był głównym narzędziem pracy na polskiej wsi. Co ciekawe, również w dzisiejszych czasach jest bardzo chętnie wykorzystywany przez wielu rolników jako podstawowy ciągnik w gospodarstwie. Dzieje się tak, ponieważ C-330 to maszyna bardzo wytrzymała i wysoce bezawaryjna. Jeżeli dbamy o niego i regularnie wymieniamy wszelkie płyny eksploatacyjne i elementy ulegające zużyciu, z pewnością odwdzięczy się nam sprawnym działaniem przez dziesiątki roboczogodzin.

Wytrzymała konstrukcja i bezawaryjny silnik

Ursus C 330 to bardzo udany ciągnik, który charakteryzuje wysoka wytrzymałość i możliwość pracy nawet w bardzo ciężkich warunkach. Idealnie nadaje się on do pracy w polskim klimacie, ponieważ nie ma problemów z jego użytkowaniem zarówno podczas letnich upałów, jak i mroźnej zimy. Ciągnik przystosowany jest do ciągnięcia przyczep oraz współpracy z maszynami rolniczymi ciągniętymi lub zawieszanymi. Ze względu na stosunkowo niską wagę na poziomie około 2800 kilogramów, C-330 oferuje bardzo dobre prowadzenie w warunkach drogowych i polowych. Co bardzo istotne, dotyczy to również manewrów wykonywany z podłączonymi maszynami rolniczymi. W tej sytuacji należy jednak pamiętać o tym, aby odpowiednio dobrać obciążenie przednie. Brak obciążenia z przodu ciągnika może skutkować trudnościami w prowadzeniu i manewrowaniu.

W Ursusach C-330 montowane były silniki wysokoprężne o pojemności 1960 cm3, które generowały ok. 30 koni mechanicznych mocy. Pozwala to więc na efektywne wykorzystanie w mniejszych i średnich gospodarstwach rolnych. W przypadku dużych maszyn, ciągnik ten może się okazać zbyt słaby. Co bardzo istotne maszyna zużywa małe ilości paliwa, dzięki czemu praca nie generuje tak dużych kosztów. Części do ciągników C-330 również są tanie, więc w przypadku ewentualnej awarii silnika jesteśmy ją w stanie bardzo szybko usunąć.

Jak dbać o Ursusa C-330?

W większości przypadków, ciągniki C-330 pracujące nadal w gospodarstwa rolnych są już dość leciwe i wysłużone. W związku z tym konieczna jest odpowiednia dbałość o ich stan techniczny. Składają się na to częste kontrole płynów eksploatacyjnych oraz systemów hydraulicznego, pneumatycznego i chłodzenia. Ważne jest, aby przynajmniej raz do roku wymienić olej silnikowy wraz z filtrem oraz płyn chłodniczy. Po pracach polowych należy również zadbać o odpowiednią czystość chłodnicy. Mocno zabrudzony układ chłodzenia może doprowadzić bowiem do przegrzania się silnika i powstania dużej awarii. Części do ciągników Ursusa, które z uwagi na charakter pracy szybko się zużywają, należy często wymieniać. Są to z reguły elementy eksploatacyjne, które mają dość duży wpływ na działanie innych części. Częste kontrole i serwisowanie sprawią, że nasz Ursus C-330 będzie sprawny jeszcze przez długie lata.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close
Close