Maszyny rolnicze

Na czym polega uprawa ziemi z wykorzystaniem wertykulatora?

Kosiarka to nie jedyne urządzenie, które stworzono do dbania o trawnik. Jest jeszcze kilka różnych sprzętów do upiększania terenów zielonych. Rośliny wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych, które zwiększają ogólną estetykę i atrakcyjność flory. Nie ma nic gorszego niż zaniedbany trawnik, zalegający filc po zimie i rozrastające chwasty. Aby dotrzeć do głębszych warstw ziemi i zwiększyć przepuszczalność wykorzystuje się maszynę do rozpulchniania. Ale czym tak naprawdę jest wertykulator? 

Co to jest wertykulator?  

Wertykulator penetruje wierzchnią strukturę darni i usuwają z niej resztki filcu przeszkadzającego w procesie wzrostu roślin. Przy okazji usuwane są resztki pędów, innych roślin oraz chwasty. Po sezonie zimowym dobrze jest zwiększyć przepuszczalność gleby, aby dostarczyć kwiatom i krzewom odpowiedni dostęp do wody, powietrza i składników odżywczych. Noże do wertykulatora wychwytują zaległe resztki, dzięki czemu gleba zaczyna odżywać. Zazwyczaj zabieg wertykulacji przeprowadza się standardowo raz do roku, jednak nic się nie stoi na przeszkodzie, aby przeprowadzać go dodatkowo jesienią. Można to zrobić tuż po skoszeniu trawy, jeszcze zanim pojawią się pierwsze przymrozki. Urządzenie poprawia przepływ tlenu, zapobiega rozprzestrzenianiu się mchu i zwiększa chłonność warstwy darniowej. Wertykulator posiada wałek z mocno osadzonymi nożami, które wnikają w darń. Sprzyja to zabiegom regeneracyjnym gleby. Dzięki funkcji regulacji można zmieniać głębokość roboczą maszyn i docierać tam, gdzie nie radzą sobie inne maszyny. 

Rodzaje wertykulatorów i ich zastosowanie 

Ze względu na rodzaj konstrukcji i rolę w zabiegach oczyszczających wyróżnia się szereg wertykulatorów: 

  • urządzenia ręczne – nie posiadają napędu, pracują bezgłośnie. Są bardzo ekologiczne i nie emitują spalin, wymagają jedynie siły mięśni. Służą głównie do dbania o trawniki o mniejszej powierzchni ( do 250 m2). Jedyną ich wadą jest czasochłonność.
  • wertykulator elektryczny – napędza go silnik elektryczny, który pracuje bardzo cicho. Jego wadą jest kabel, który wymaga podłączenia do źródłą energii. Jest bardzo prosty i wygodny w użytkowaniu. Przeznaczony do trawników o średniej powierzchni – ponad 800 m2.  
  • urządzenia spalinowe – posiadają największą moc ze wszystkich urządzeń do wertykulacji. Nie wymagają robienia przerw w trakcie pracy. Są najlepsze do terenów zielonych o dużych powierzchniach – pól golfowych, boisk oraz stadionów czy terenów miejskich. Posiadają centralną regulację głębokości pracy, są wyjątkowo przyjemne w obsłudze i nie wymagają przewodu zasilającego. Maszynę prowadzi się lekką ręką – kompletnie bez wysiłku. 

Kiedy można wymienić noże?  

Profesjonalne noże do wertykulatora mają zdolność samoostrzenia i nie wymagają używania kamieni szlifierskich. Ich wymianę przeprowadza się, gdy są całkowicie zużyte. Należy koniecznie zmieniać wszystkie noże. Pozwala to na równomierną pracę urządzenia. Należy pamiętać, że wymiana ledwie kilku ostrzy może zakłócić oczyszczanie trawy i utrudnić zabiegi pielęgnacyjne. 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close
Close