Porady

Czym są nawozy dolistne i kiedy je stosować?

Nawozy przyjmują bardzo różną formę. Czasami wybór wśród tak licznych rodzajów może być utrudniony. Jednak rolnik, który chce, aby jego plony zdrowo obfitowały, powinien zdobyć konieczną wiedzę na temat różnych rozwiązań nawozowych. Nawozy dolistne stanowią jeden z rodzajów, które cieszą się sporą popularnością.

Nawozy dolistne i ich charakterystyka

Uprawa ziemi wiąże się ze sporą odpowiedzialnością. Tak więc, użyte nawozy powinny stanowić źródło zdrowych składników dla roślin. Nawozy dolistne mogą przyjąć właśnie taką rolę. Rolę dostarczenia roślinom tego, czego im brakuje. Nawożenie dolistne jest metodą nawożenia, dzięki której w szybki sposób można uzupełnić niedobory pierwiastków śladowych. Z jakich przyczyn mogą one występować? Zazwyczaj z przyczyn trudnych warunków atmosferycznych takich jak: susza, niedobór składników pokarmowych w glebie lub zbyt wolne ich dostarczanie, tak zwaną mineralizację.

Nawozy dolistne – kiedy je stosować?

Sama nazwa tego nawozu wskazuje na czas, w którym powinien on zostać użyty. Mianowice nawozy dolistne stosuje się w momencie, w którym rośliny posiadają już liście. Dzięki temu środkowi można dostarczyć plonom odpowiednią dawkę składników pokarmowych bezpośrednio na wciąż rosnące rośliny. W ten sposób można szybko uzupełnić takie minerały jak: magnez, cynk, żelazo lub bor. Niedobory wspomnianych składników mogą występować na skutek chorób lub wielotygodniowych susz. Jest to strata nie tylko dla roślin, ale również dla ludzi. Owoce oraz warzywa posiadają mniejszą ilość składników odżywczych, a tym samym mają niższą wartość dla spożywających je osób.

Nawozy dolistne czy warto je stosować?

Warto stosować każdy produkt, który ma za zadanie wzbogacić rośliny oraz glebę o konieczne do ich życia składniki odżywcze. Badania potwierdziły skuteczność tego nawozu i fakt, że dostarczanie pierwiastków śladowych drogą dolistną jest jedną z najskuteczniejszych metod. Nawóz trafia bezpośrednio na rośliny, które przyjmują to, co najlepsze dla ich rozwoju. Efekt nawożenia tą metodą widoczny jest w dosyć krótkim czasie.

Jak wybrać nawóz dolistny?

Oferta rynkowa jest bardzo szeroka. Każdy rolnik powinien przeanalizować jakich składników odżywczych potrzebują jego rośliny. Ważne jest określenie rodzaju i formy pierwiastków, a także zawartość mikroelementów w danej dawce produktu na hektar. Skład oraz rodzaj nawozu dolistnego powinien być dokładnie określony. Nie może być w tym zakresie wątpliwości. Tak więc, należy wybrać nawóz wyprodukowany zgodnie z wszelkimi normami. Ich spełnienie jest gwarancją zdrowia dla roślin oraz człowieka.

Gdzie można nabyć wspomniany produkt? Internetowy sklep rolniczy stanowi metodę na szybki zakup nawozu dolistnego. Warto wspomnieć, że sklepy rolnicze posiadają w swojej ofercie całą gamę innych produktów, umożliwiających sprawną uprawę ziemi. Zakup części do kombajnów, części do ciągników, czy też części do pługów przez internet umożliwia zaoszczędzenie czasu oraz stresu związanego z doposażeniem swojego gospodarstwa.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close
Close