Maszyny rolnicze

Glebogryzarka – do czego służy rolnikowi?

Glebogryzarka to specjalna maszyna rolnicza, która przede wszystkim pozwala na spulchnienie gleby. Jest ona zbudowana w bardzo prosty sposób. Składa się z noży, które umieszczono na obrotowym wale. Dzięki wysokiej prędkości obrotowej noże przecinają skiby. Glebogryzarka to bardzo potrzebne narzędzie. Dzięki niej uprawa ziemi staje się bardziej efektowna. Można ją wykorzystać podczas pracy na polach i łąkach, a także na polu uprawnym. 

Dlaczego rolnicy używają glebogryzarki?

Aby dobrze pielęgnować ogród i uprawiać warzywa, konieczne jest spulchnienie gleby. Dzięki glebogryzarce utworzona zostaje przestrzeń, którą wypełnia się wodą i powietrzem. Wykonywanie takiej pracy ręcznie byłoby bardzo uciążliwe i czasochłonne, wymagałoby także wiele siły i cierpliwości od rolnika. Dlatego, bez względu na wielkość pola czy ogrodu warto zdecydować się na zakup glebogryzarki. 

Dzięki zastosowaniu glebogryzarki można mechanicznie poruszyć ubitą, ciężką ziemię. W ten sposób łatwo się ją napowietrza i odchwaszcza. Urządzenie działa bardzo szybko. Można je wykorzystać w czasie przygotowania gleby do uprawiania roślin np. warzyw, a także podczas zakładania trawnika. Ponadto glebogryzarka przydaje się przy różnych pracach sezonowych. Jej działanie pozwala na ulepszenie wilgotności i żyzności gleby, a także na poprawę jej struktury. Warto zaznaczyć, że glebogryzarka nie jest zbyt skomplikowanym narzędziem, a jego sterowanie i obsługa bardzo przypomina działanie kosiarki. 

Urządzenie można zakupić w internetowych sklepach rolniczych, które oferują również części do ciągników

Wybór glebogryzarki

Wybierając najlepszą glebogryzarkę warto zwrócić uwagę na kilka niezwykle istotnych kwestii. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na to, na jakiej powierzchni będzie ona pracować. Do ogrodów sprawdzi się węższa maszyna, natomiast na polach uprawnych warto zastosować szersze urządzenie. 

Jeżeli chcemy używać glebogryzarki na wąskich grządkach i rabatach, warto dopilnować, aby posiadała ona specjalny uchwyt umożliwiający wygodne manewry i obsługę. Wielką zaletą jest także bieg wsteczny. Dzięki niemu można swobodnie wycofać maszyną, kiedy np. zapląta się w jakimś niepowołanym miejscu. Do ogrodów najlepiej sprawdzi się elektryczna glebogryzarka, która nie posiada napędu. W przypadku większych przestrzeni, lepiej sprawdzi się większa glebogryzarka z mocnym silnikiem. 

Warto podkreślić, że niektóre modele glebogryzarek posiadają dodatkowy osprzęt jak np. obsypnik. Dzięki temu można stosować urządzenie także do innych prac, nie tylko do spulchniania gleby. 

Glebogryzarka to naprawdę idealne urządzenie, które pozwala na spulchnianie ziemi, napowietrzanie jej, a także rozbijanie twardych skib. Dzięki zastosowaniu glebogryzarki można doskonale przygotować pole do uprawy różnych roślin, a także do założenia trawnika czy rabaty kwiatowej. Ponadto dzięki swojej funkcjonalności, urządzenie przyda się także podczas wykonywania innych prac ogrodowych jak np. mieszanie kompostu. 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close
Close