Porady

Praca ciągnikiem zimną

Jazda ciągnikiem zimą to często jazda w dość trudnych warunkach. Zwłaszcza kiedy spadnie śnieg, a na drodze jest gołoledź. Dlatego tak istotne jest, aby przed zimną wyposażyć się w dodatkowe elementy, które ułatwią pracę ciągnikiem w warunkach zimowych. Warto sprawdzić jakie części do ciągników i innych maszyn rolniczych skutecznie mogą usprawnić pracę zimą.

Wyposażenie ciągnika pomocne zimną

W zimowych warunkach nie trudno wpaść w poślizg podczas jazdy ciągnikiem. Często w takich sytuacjach pomocny nie jest ani napęd na cztery koła, ani blokada mostów. Dla wielu rolników zima nie jest wcale okresem odpoczynku od prac na gospodarstwie. Dotyczy to w szczególności hodowców bydła. Codziennie muszą oni poruszać się ciągnikiem po gospodarstwie w celu dowiezienia zwierzętom paszy. Dodatkowo dochodzi konieczność dowożenia mleka do odbioru. Nie można zapomnieć również o fakcie, że na terenach wiejskich to właśnie rolnicy często zajmują się odśnieżaniem dróg. Dlatego tak ważne jest, aby ciągnik i inne maszyny rolnicze wyposażone były w dodatkowe elementy, które ułatwiać będą poruszanie się w warunkach zimowych. Elementem niemal obowiązkowym są łańcuchy śniegowe. Na rynku dostępne są różne łańcuchy. Głównie wyróżnić można tu łańcuchy o średnicy od 8 do 12 mm przypominające sznurową drabinkę, łańcuchy wyposażone dodatkowo w kolce lub podkowy oraz łańcuchy wyposażone w gryfy wbijające się w śnieg podczas jazdy. Największą popularnością cieszy się przede wszystkim ten pierwszy, standardowy rodzaj łańcuchów. Dużym zainteresowaniem cieszą się łańcuchy śniegowe Granit. Są powszechnie dostępne, ich cena jest atrakcyjna, a montaż bardzo łatwy.

Opony zimowe do ciągników

Łańcuchy zimowe Granit zakładane są na koła. Te również muszą być dopasowane do zimowych warunków. Nie każdy rolnik jednak zdaje sobie sprawę z tego, że na rynku dostępne są opony zimowe specjalnie przeznaczone do ciągników i traktorów. Opony te przeznaczone są przede wszystkim do poruszania się po tych terenach, na których występują obfite opady śniegu. W takim miejscach często poruszanie się ciągnikiem ze standardowymi oponami, nawet w łańcuchach śniegowych bywa utrudnione. Opony zimowe do ciągników charakteryzują się bieżnikiem z dużą ilością kryształków czepnych. Te zapewniają bardzo dobrą przyczepność podczas jazdy ciągnikiem. Najlepiej w takich warunkach jest, aby na opony zimowe do ciągników również nałożone były łańcuchy śniegowe. Taki komplet zapewni sprawny i bezpieczny przejazd w nawet najtrudniejszych warunkach.

odśnieżanie

Zasady bezpieczeństwa zimą

Oczywiście praca ciągnikiem zimną to nie tylko dodatkowe wyposażenie. Ogromną rolę odgrywają tu również zasady bezpieczeństwa. Pamiętać trzeba, że w okresie zimowych hamuje się zupełnie inaczej. Dlatego zimą zawsze należy poruszać się ciągnikiem z odpowiednią prędkością. Ma to wpływ nie tylko na hamowanie, ale również na wykonywanie manewrów ciągnikiem podczas pracy. Wszytko to w sposób skuteczny zabezpieczy ciągnik przed wpadnięciem w niebezpieczny poślizg. Bezpieczeństwo przede wszystkim.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close
Close