Porady

Nawożenie siarką – najlepsze na wiosnę

Uprawa ziemi wiąże się z koniecznością jej nawożenia. To pozwala, aby sadzone rośliny rosły zdrowe, silne i dawały obfite płody. Aby zapewnić prawidłowe warunki do rozwoju sadzonek, należy im dostarczyć komplet minerałów we właściwych proporcjach – między innymi siarki. Zobacz, kiedy powinno się nawozić glebę siarką i jakie skutki to powoduje.

Dlaczego nawożenie siarką jest ważne?

Przede wszystkim, siarka jest niezbędnym składnikiem pokarmowym dla roślin. Nie tylko wpływa dodatnio na podwyższenie ich plonu, ale także zwiększa ilość tłuszczu w ziarnach rzepaku, jak również zawartość białka w ziarnach zbóż. Dodatkowo, pełni funkcję ochronną. Zostało naukowo potwierdzone, że aplikacja siarki zwiększa odporność roślin przeciwko szkodliwemu działaniu grzybów. Stosowanie nawozów siarkowych powoduje:

  • wzmocnienie ścian komórkowych tkanek roślinnych – niedobór siarki w glebie osłabia ściany komórkowe tkanek roślinnych i zwiększa ich podatność na patogeny,
  • wzmocnienie możliwości obronnych rośliny – zaopatrywanie roślin kapustowatych w siarkę pozwala na wytwarzanie glukozynolanów. Te związki działają antygrzybiczo, bakteriobójczo oraz odstraszająco przeciwko szkodnikom,
  • wzmocnienie procesu fotosyntezy przez zwiększoną syntezę chlorofilu.

Warto pamiętać, że wszystkie niedobory siarki odbijają się negatywnie na procesie fotosyntezy oraz wytwarzaniu aminokwasów siarkowych i zaburzają prawidłowy rozwój rośliny, która będzie wolniej rosła i słabiej kwitła.

Optymalne nawożenie gleby siarką sprawia, że rośliny chętniej i efektywniej absorbują azot z gleby, a w konsekwencji szybciej rosną.

Kiedy i ile siarki należy dostarczyć?

Wprawdzie rośliny korzystają z siarki w całym okresie wzrostu i rozwoju, ale na początku kwitnienia jej przyswajanie i gromadzenie przebiega najsprawniej. Właśnie dlatego glebę powinno się nawozić wiosną (niektóre nawozy można stosować już od 1. marca).

Ilość siarki, jaką należy dostarczyć uzależniona jest od tego, jaką roślinę nawozimy. Dla przykładu, nawożąc pszenicę powinniśmy jej dostarczyć ok. 4,5 kg siarki na tonę ziarna, ale już rzepak powinien być nawożony w ilości 50-70 kg siarki na jeden hektar uprawy. Zboża mogą być nawożone siarką jednocześnie z nawożeniem azotem. Z kolej uprawę rzepaku nawozimy siarką razem z innymi minerałami – magnezem, potasem.

Szczególnie skuteczne będzie nawożenie siarką gleby piaszczystej, gdzie z uwagi na jej strukturę dochodzi do znacznego wymywania siarczanów.

Dodatkowo warto także wspomnieć o tym, że korzenie rzepaku, gorczycy i roślin bobowatych zakwaszają tzw. rizosferę (glebę położoną w bezpośrednim sąsiedztwie korzenia. Dzięki wydzielanym kwasom dochodzi do sprawnej absorpcji tak azotu, jak i siarki. Z tego względu nawożenie tych właśnie roślin jest szczególnie istotne.

Jakimi preparatami nawozimy glebę?

Przede wszystkim możemy wykorzystać nawozy bogate w siarkę, jak saletro-siarczan amonu lub zwykły siarczan amonu. Dobra będzie także gorzka sól lub kizeryt. Z preparatów dostępnych na rynku godne polecenia są przykładowo: Pulsar, Saletrosan, Salmag, Siarczan amonu. 

Pamiętajmy, by zawsze zaopatrywać rośliny kompleksowo. Tylko dzięki dostępowi do pełnego profilu witamin i składników mineralnych będą one mogły przynieść dorodne plony. Porady dotyczące właściwego nawożenia roślin możemy uzyskać kontaktując się z zaufanym, internetowym sklepem rolniczym, gdzie doświadczeni specjaliści służa pomocą przy każdym zakupie – niezależnie czy są to preparaty do nawożenia upraw, czy też części do ciągników lub części do kombajnów.

 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close
Close