Uprawa dyni – nie tak prosta jak się wydaje
Gdy myślimy o nieskomplikowanej uprawie, jedno z pierwszych warzyw, które przychodzi nam do głowy to… dynia. Uprawa dyni wydaje się być banalnie prosta, wszak można ją uprawiać z rozsady i siewu. Dynia nie boi się przedplonu oraz owocuje na lekkich i ciężkich glebach. Jedyne czego potrzebuje to uregulowanych stosunków wodno-powietrznych. Czy istnieją w takim razie jakiekolwiek przesłanki do tego, że dynia nie jest aż tak prosta w uprawie jak się nam wydaje? Jakich zasad należy przestrzegać i w jakie części do ciągników zainwestować, aby zyskać jak najlepsze plony?
Spis treści
Warunki uprawowe są najważniejsze!
Głównym czynnikiem, który wpływa na wielkość plonów oraz jakość owoców są warunki atmosferyczne (temperatura), dostępność wody, odpowiednia jakość gleby oraz specjalne zabiegi pielęgnacyjne. Dynia jest rośliną, która lubi ciepłe temperatury, dla której niskie temperatury mogą okazać się zabójcze. Odpowiednia uprawa ziemi to połowa sukcesu w połowie maja, gdy wysiewa się pierwsze nasiona. W chłodniejszych rejonach kraju dynie uprawia się z rozsady. W takim wypadku siew można zacząć już na początku kwietnia. Niezwykle ważne w takim wypadku będzie wyposażenie się w odpowiednie części do kombajnów. Średni okres produkcji dyni za pomocą metody rozsady to około 30 dni. Warto pamiętać, że młode rośliny są szczególnie wrażliwe na spadki temperatury poniżej 8 stopni Celsjusza. Gleba przystosowana do uprawy dyni powinna być przede wszystkim żyzna i jak najbardziej przepuszczalna. Przyda się również obecność próchnicy.
Jak odpowiednio przygotować glebę?
Żeby plony były jak największe, glebę należy systematycznie i dokładnie odchwaszczać oraz w miarę możliwości często spulchniać. W kwietniu wymagane będzie obfite nawadnianie, które obok wyboru odpowiedniego stanowiska jest kluczowym czynnikiem decydującym o wielkości plonów. Zbyt mała ilość wody, a co za tym idzie niedobór wody w glebie będzie skutkował mniejszymi owocami. Ważne jest aby pamiętać o dwukrotnym nawożeniu dyni. Do tego z pewnością przydadzą się odpowiednie części John Deere. Pierwsze nawożenie powinno wystąpić po pojawieniu się zawiązków owoców. Drugie rozniesienie nawozu natomiast powinno odbyć się w okresie wegetacji. Do nawożenia najlepiej wykorzystać nawóz wielskładnikowy, w który wyposażony jest niemal każdy internetowy sklep rolniczy.
W jaki sposób zwiększyć plony?
Kluczowe przy zwiększaniu jakości i wielkości plonów jest odpowiednie cięcie młodych roślin. Młode rośliny, które wytworzyły pęd główny po cięciu wytwarzają owocujące pędy boczne. Przy zbiorze tak obfitych plonów warto zaopatrzyć się odpowiedni maszyny i części rolnicze, by jak najlepiej korzystać z dobrodziejstw urodzaju. Zbiory przeprowadzamy jesienią, gdyż właśnie wtedy owoce są w najdojrzalszym stanie. Nie zapomnij, by zebrać dynie przed wystąpieniem przymrozków. Jeśli jednak spóźnimy się ze zbiorami w odpowiednim czasie albo zima przyjdzie do nas niezwykle szybko – pługi wyposażone w zimowe części do pługów pomogą z odgarnięciem śniegu i w miarę szybkim zbiorem.