Informacje rolnicze

Najczęstsze choroby zbóż

Zboża są dość podatne na różne choroby. Internetowe sklepy rolnicze posiadają szeroką ofertę środków, które chronią przed ich rozwojem i rozprzestrzenianiem się. Warto wiedzieć, jakie są najczęściej występujące choroby zbóż i jak je zwalczać oraz jakie działanie podejmować, żeby się przed nimi zabezpieczyć. 

Choroby zbóż

Podczas uprawy ziemi można się spotkać z wieloma chorobami zbóż. Warto podkreślić, że mogą się one rozprzestrzeniać na różne sposoby. Mogą także dotyczyć różnych części rośliny. Wśród najczęściej występujących można wyróżnić: czerń zbóż, brunatną plamistość, głownię pylącą, mączniak prawdziwy, rdzę brunatną itd. 

Czerń zbóż

Jest to choroba wywołana przez grzyby, zwykle pojawia się na kłosach, które przedwcześnie dojrzały. Choroba objawia się charakterystycznym, czarnym nalotem, który może pokryć cały kłos lub tylko jego część. Czerń zbóż jest przenoszona przez wiatr, deszcz, a także resztki pozostałe po żniwach. Aby ochronić rośliny przed zakażeniem powinno się zbierać zboża zaraz po ich dojrzeniu, a także powinno się zapobiegać ich wczesnemu zamieraniu. 

Brunatna plamistość

Pierwsze objawy tej choroby mogą być widoczne już na początku wiosny. Na dolnych liściach pojawiają się małe plamki w kolorze żółtym, które posiadają wyraźny punkt środkowy. Poszczególne plamki mogą się łączyć, co prowadzi do żółknięcia całych liści. Aby zabezpieczyć przed tą chorobą można stosować specjalne środki chemiczne lub zabiegi, które polegają na zniszczeniu wszelkich resztek pożniwnych.

Fuzarioza liści

Spowodowana jest przez różne gatunki grzybów. Jej pierwsze objawy pojawiają się na ozimych zbożach jesienią. Przenoszone są przez materiał siewny, wiatr, deszcz i resztki. W wyniku zakażenia plon może zostać zredukowany nawet o 30%. Chorobę można zwalczyć dzięki głębokiej orce i stosowaniu nawozów. 

Zgorzel podstawy źdźbła

Kolejną popularną chorobą zbóż jest zgorzel podstawy źdźbła. Jego objawy można zauważyć w porze jesiennej, kiedy to obumierają młode korzenie. Rośliny, które zostały porażone stają się białe lub żółte. Warto podkreślić, że choroba ta jest przenoszona tylko przez resztki pożniwne. Duże znaczenie ma także to, że niższe temperatury hamują rozwój grzybów, dlatego powinno się wysiewać ziarna w późniejszym terminie. 

Śnieć cuchnąca pszenicy

Choroba objawia się tym, że rośliny są niskie i mają zabarwienie w kolorze sinozielonym. Charakterystycznym objawem zabarwienia jest także rozpierzchły kłos oraz zapach, który bardzo łatwo rozróżnić. Choroba ta poraża bardzo dużą część pszenicy i może zredukować plony nawet o połowę. Aby zniszczyć chorobę powinno się stosować niechemiczne metody, ważne jest także zachowanie zmianowania roślin. 

Rdza brunatna pszenicy 

Ostatnią chorobą, o której warto powiedzieć jest rdza brunatna pszenicy. Może się ona pojawić we wszystkich fazach wzrostu rośliny. Charakteryzuje się rdzawym nalotem, który pojawia się na liściach. Chorobę przenosi wiatr, deszcz, a take resztki pożniwne. Wiele odmian zbóż jest podatnych na to zakażenie. 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close
Close