Maszyny rolnicze

Śrutownik bijakowy – do czego służy?

W niejednym gospodarstwie rolnym spotkać można zwierzęta hodowlane. Rolnicy często karmią je we własnym zakresie z własnych pól i zbiorów. Dzięki temu nie muszą oni kupować pasz. Obecna technologia sprawia, że samodzielne przygotowanie paszy dla zwierząt jest stosunkowo proste. Ważne jest jednak, aby posiadać do tego celu odpowiednie wyposażenie. Podstawa to dobrej jakości śrutownik.

Śrutownik – jak działa?

Największą popularnością cieszy się śrutownik bijakowy. Składa się on z zespołu bijaków. Są to metalowe płyty, które podczas pracy bardzo szybko obracają się na wale. Dzięki temu ziarno zostaje bardzo szybko rozdrobnione. Poziom rozdrobnienia ziarna może być regulowany. Wszystko bowiem zależy od wielkości oczek sita w urządzeniu. Im mniejsze, tym ziarno jest bardziej rozdrobnione.

Dzięki temu śrutownik może być wykorzystywany do przygotowywania paszy dla różnych rodzajów zwierząt. Różne rodzaje zwierząt muszą bowiem dostawać różnie rozdrobnione ziarno. Niektóre zwierzęta potrzebują ziarna, które będzie wręcz całkowicie zmiażdżone. Oznacza to, że wybierając konkretny model śrutownika pod uwagę wziąć trzeba rodzaj posiadanych zwierząt.

Jak właściwie dbać o śrutownik?

Wszystkie maszyny rolnicze, w tym śrutownik, wymagają właściwej konserwacji. Śrutownik pozwala na przygotowanie wysokiej jakości pożywienia dla zwierząt. Jednak, aby było to możliwe urządzenie to musi być utrzymywane w należytym stanie. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku bardzo dużych gospodarstw rolnych, w których jest bardzo dużo zwierząt. W takich gospodarstwach codziennie przygotowuje się ogromne ilości pożywienia. Śrutownik jest zatem mocno eksploatowany. Dlatego tak ważna jest właściwa i systematyczna konserwacja. Wszystko po to, aby stan techniczny śrutownika był na właściwym poziomie.

W przypadku awarii konieczna może okazać się wymiana jednej z części. W ich zakupie pomocny może być internetowy sklep rolniczy ZENOX.pl. Co ważne, sklepy online oferują nie tylko nowe, ale i używane części do śrutownika bijakowego. Dzięki temu potrzebne części zakupić można w atrakcyjnej cenie. Części rolnicze nie są tanie. Warto zatem zastanowić się na zakupem używanych części w bardzo dobrym stanie lub zamienników tych oryginalnych. Aby uniknąć częstych awarii konieczne jest właściwe użytkowanie śrutownika. Dlatego przed rozpoczęciem pracy dobrym rozwiązaniem jest zapoznanie się z jego instrukcją. Właściwe użytkowanie to mniej awarii, a tym samym oszczędność pieniędzy. Uprawa ziemi i hodowla zwierząt wymaga posiadania wielu, często bardzo zaawansowanych technologicznie, maszyn rozlicznych. Te nie należą do tanich. Dlatego tak ważne jest, aby w sposób właściwy w nich korzystać oraz odpowiednio i systematycznie konserwować. To najlepszy sposób, aby uniknąć niepotrzebnych usterek.

Jakość paszy ma bezpośredni wpływ na zdrowie zwierząt. Powinna być zatem przygotowywana w najlepszy sposób. Pomóc może w tym odpowiednio dobrany śrutownik bijakowy. To urządzenie, na którym nie powinno się nazbyt oszczędzać.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close
Close